PFAS sú látky známe ako „večné chemikálie“ a existuje veľká pravdepodobnosť, že sa nachádzajú aj vo vašom tele. Perfluóroalkylové a polyfluóroalkylové látky tvoria skupinu asi 14-tisíc chemikálií používaných v stovkách produktov bežnej spotreby od prípravkov na ochranu textílií, elektroniky a nepriľnavých panvíc až po peny, pásky a dokonca i toaletný papier, píše agentúra Bloomberg.

Názov večné chemikálie dostali preto, lebo ich silné uhlík-fluórové väzby ich robia výnimočne odolné v dôsledku čoho sa držia v telách ľudí, zvieratách i v životnom prostredí aj niekoľko rokov a časom sa môžu hromadiť. Agentúra v sérii Bloomberg Investigates odhalila, že prítomnosť týchto chemikálií bola zistená takmer vo všetkých kútoch sveta od dažďovej vody v Himalájach cez veľryby na Faerských ostrovoch až po podzemnú vodu v americkej Minnesote. V krvi ich mal skoro každý testovaný človek.

Vedci ich čoraz viac spájajú s viacerými zdravotnými problémami vrátane obezity, problémov s plodnosťou a rakoviny. V ére covidu vedci navyše zistili, že večné chemikálie znižujú účinnosť očkovania.

Právne spory odhalili dokumenty, podľa ktorých výrobcovia PFAS vrátane priemyselného giganta 3M tieto chemikálie roky vypúšťajú do prostredia aj napriek tomu, že si boli vedomí potenciálnych rizík. Spoločnosť 3M uviedla, že jej produkty „sú bezpečné a z hľadiska určeného použitia aj účinné“. Žalobcov kritizovala za to, že sa odvolávali iba na určité časti dokumentov s cieľom podať „neúplný a klamlivý príbeh o činnosti 3M.“

Aké sú nebezpečenstvá?

Vedci si nie sú úplne istí. Môže trvať desaťročia, kým sa im podarí zistiť, či nejaká chemická látka ľuďom škodí. Výsledky štúdií na zvieratách sa nemusia prenášať na ľudí, pretože priamy test toxínov na ľuďoch vyvoláva etické otázky. Vedci preto zvyčajne zbierajú údaje o expozícii konkrétnej skupiny a snažia sa ich prepojiť s určitými výsledkami. Takéto pozorovacie štúdie ale majú obmedzenú schopnosť určiť príčinnú súvislosť.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikuje PFOA na základe dostupných dôkazov ako možnú príčinu rakoviny, a to najmä v prípade semenníkov a obličiek. Štúdie na zvieratách ukázali, že PFOS ovplyvňujú schopnosť buniek komunikovať navzájom. Potenciálne môže dôjsť k narušeniu schopnosti imunitného systému ničiť vírusy a bunky spôsobujúce rakovinu.

Európska environmentálna agentúra si je do veľkej miery istá, že PFAS majú súvis s oneskoreným vývojom nenarodených detí, ochorením štítnej žľazy, zvýšeným cholesterolom a poškodením pečene.

Zhruba v roku 2000 začali výrobcovia prechádzať z PFOA, PFOS a iných PFAS s dlhým reťazcom na novú generáciu s menším počtom fluór-uhlíkových väzieb, pretože sa niektoré z týchto látok v tele človeka udržali kratšie, a preto boli teoreticky bezpečnejšie.

Agentúra pre ochranu životného prostredia Spojených štátov ale našla spojenie medzi dvoma typmi večných chemikálií s krátkym reťazcom, ktoré sa v súčasnosti používajú pri výrobe teflónu, a škodlivým vplyvom na obličky, imunitný systém, pečeň, reprodukčný systém a vývoj orgánov.

Aká rozsiahla je expozícia PFAS?

Zlúčeniny sa vo vysokých koncentráciách nachádzajú vo vodných systémoch všade po svete. Od roku 1999 sa v rámci monitorovania krvi tisícov obyvateľov Spojených štátov zistila prítomnosť štyroch druhov PFAS vrátane PFOA a PFOS u takmer každého testovaného jedinca.

Organizácia pre verejné zdravie Environmental Working Group v krajine zmapovala vyše tritisíc koncentrovaných miest znečistenia PFAS. V Európe ich bolo identifikovaných 2 100.

Kto sú hlavní výrobcovia PFAS?

Podľa správy skupiny ChemSec, ktorá presadzuje prísnejšiu reguláciu toxínov, vyrába väčšinu PFAS na celom svete 12 chemických firiem: AGC, Arkema, Chemours, Daikin, 3M, Solvay, Dongyue, Archroma, Merck, Bayer, BASF a Honeywell.

Spoločnosť 3M uviedla, že do konca roku 2025 prestane vyrábať všetky typy PFAS a bude pracovať na ich odstránení zo svojich produktov. Chemours, odnož DuPontu, sa zaviazal znížiť v rámci výrobných miest emisie fluórovaných látok, kam patria aj PFAS. Od roku 2018 sa mu ich podarilo znížiť o 53 percent a do roku 2030 má cieľ dosiahnuť 99 percent.

Firma DuPont uviedla, že používa niektoré PFAS s krátkym reťazcom len vtedy, keď neexistujú alternatívy. Najčastejšie ide o produkty určené pre letecký, obranný, dopravný a energetický priemysel.

Ako to vyzerá v oblasti regulácie?

Všetky okrem desiatich krajín ratifikovali Štokholmskú konvenciu o perzistentných organických látkach, ktorá ich zaväzuje zakázať PFOA a obmedziť používanie PFOS len na špecifické účely.

Európska chemická agentúra zvažuje zákaz približne 10-tisíc druhov večných chemikálií predložených piatimi členskými štátmi EÚ. Výrobcovia návrh kritizujú, pretože k látkam často neexistujú dobré alternatívy, a argumentujú, že preukázané riziká zákaz neopodstatňujú. Zástancovia opatrenia tvrdia, že im poskytuje dostatok času na to, aby vyvinuli vhodné alternatívy pre PFAS, ktoré považujú za nevyhnutné.

V Spojených štátoch, ktoré Štokholmskú konvenciu nepodpísali z obavy, že by ohrozila suverenity krajiny, sú za reguláciu večných chemikálií väčšinou zodpovedné štáty a obce. Mnohé z nich si už stanovili vlastné pravidlá.

Ďalšie dôležité správy

Kratomový čaj
Neprehliadnite

Kratom je nápoj s opioidnými vlastnosťami, ktorý sa hrá na neškodnú alternatívu alkoholu