Vďaka rekordnému nárastu výroby v oblasti veternej a solárnej energie sa EÚ od začiatku vojny na Ukrajine ušetriť 99 miliárd eur na dovozoch zemného plynu, čo je o 11 miliárd eur viac než v roku 2021, informuje Euractiv.
Rekordné úrovne výroby
Solárna a veterná energia od marca 2022 pokryla štvrtinu dopytu EÚ, čím sa bloku podarilo vyhnúť dovozu 70 miliárd kubických metrov plynu. Vyplynulo to z novej štúdie, ktorú uskutočnili think-tanky E3G a Ember.
Takisto to prispelo k zmierneniu poklesu výroby vodnej energie spôsobenému suchami a znížením výroby jadrovej energie, ktoré súvisí s údržbou francúzskych jadrových elektrární.
„Veterná a solárna energia už teraz pomáhajú európskym občanom,“ povedal analytik Chris Rosslowe z think-tanku Ember, podľa ktorého je budúci potenciál týchto odvetví ešte väčší.
Od marca sa až 19 členským štátom EÚ podarilo dosiahnuť rekordne vysoké úrovne výroby veternej a solárnej energie. Najväčší medziročný nárast zaznamenalo Poľsko, ktoré si oproti minulému roku polepšilo až o 48,5 percenta. Absolútnym nárastom výroby sa zas môže pochváliť Španielsko.
Riešením je plán Európskej komisie
Aj napriek rekordne vysokým cenám zemného plynu bola v období od marca do septembra táto surovina zodpovedná za výrobu 20 percent elektriny.
Analytici z Emberu a E3G varovali pred negatívnymi dôsledkami pokračujúcich investícií do plynovej infraštruktúry. Argumentujú tým, že za zvyšovanie závislosti od plynu môžu práve predchádzajúce politiky EÚ.
Energetická kríza v Európe má podľa analytikov dve hlavné príčiny. Prvou je skutočnosť, že krajiny v otázke premosťovacieho paliva stavajú svoje karty na plyn a druhou je zas ich váhavý postoj v oblasti rozširovania kapacít obnoviteľných zdrojov energie.
V súvislosti s vysokými cenami a napätými trhmi so skvapalneným zemným plynom hrozí, že v rámci rozhodnutia uskutočniť ďalšiu stratégiu diverzifikácie a rozvinúť novú plynovú infraštruktúru môže dôjsť k zopakovaniu minulých chýb, pre ktoré nemusí dôjsť k zmierneniu súčasnej krízy, myslia si analytici.
Podľa nich riešenie krízy spočíva v pláne REPowerEU, s ktorým v máji prišla Európska komisia. Jeho cieľom je urýchlene ukončiť závislosť EÚ od ruských fosílnych palív.
„Vlády musia podporiť ambície v oblasti čistej energie uvedené v pláne REPowerEU, ktorý sa musí stať jadrom ich odpovede na krízu v oblasti cien energií,“ dodáva predstaviteľ E3G.