Včelári varujú pred zaplavením únijného trhu lacnými náhradami medu. Analýza z 15 krajín Európskej únie (EÚ) ukazuje, že takmer každá druhá vzorka medu obsahuje obilný sirup. Včelári preto požadujú viac kontrol, prísnejšie označovanie pôvodu a jednotné štandardy pre rozbory medu, píše rakúska tlačová agentúra APA.
Európski včelári čelia stále silnejšiemu konkurenčnému tlaku kvôli lacným napodobeninám medu najmä z Ázie. Podľa nich je nimi zaplavovaný únijný trh. Podľa analýzy, ktorú pred troma týždňami zverejnila Európska komisia, bola takmer polovica z 320 skúmaných vzoriek medu z 15 krajín „podozrivá“. Išlo teda o sirupy z ryže alebo z inej obilniny, cituje APA Stanislava Jaša, ktorý v EÚ zastupuje záujmy včelárov.
Rozbory vykonalo na žiadosť EK laboratórium Spoločného výskumného strediska (JRC), uviedol rodený Čech Jaš, ktorý má svoje včelstvá na juhu Fínska. Pri 46 percentách vzoriek podľa neho bolo podozrenie, že nezodpovedajú únijným smerniciam, teda že sú pančované. U 93 percent tureckých a 74 percent čínskych vzoriek vôbec nešlo o med, upozornili včelári na tlačovej konferencii.
„Ak je takmer každý druhý medový výrobok dovezený do Európskej únie sfalšovaný, znamená to, že 20 percent všetkého medu konzumovaného v EÚ je sfalšovaných,“ povedal Jaš.
Výrazne nižšia cena
Podľa APA v Rakúsku na 33-tisíc profesionálnych a amatérskych včelárov ročne stočí zhruba 4-tisíc ton medu. To ale nestačí na pokrytie dopytu, a tak je rovnaké množstvo importované. Väčšinou ide ale o med nižšej kvality s označením „z krajín EÚ a mimo EÚ“. Tento med pritom nedovážajú včelári, ale obchodníci, vysvetľuje šéf rakúskych profesionálnych včelárov Wolfgang Pointecker. Väčšina takého medu je pritom pripravovaná v Nemecku, odkiaľ sa predáva do Rakúska.
Nepravý med sa dá ľahko spoznať podľa ceny, povedal šéf rakúskeho zväzu včelárov Reinhard Hetzenauer. „V obchodoch sú medy, pri ktorých kilo stojí šesť eur. Tu si môžete byť istí, že je v tom aj falošný med. Pri pravom mede z Rakúska je cena za kilogram podľa stavu tak od 16 alebo 17 eur vyššie,“ upozornil Hetzenauer.
Prezident rakúskej poľnohospodárskej komory Josef Moosbrugger podporuje požiadavku združenia farmárov v EÚ Copa-Cogeca na prísnejšie kontroly. „Pre dovoz musia platiť tie isté štandardy kvality ako pre domáce poľnohospodárske výrobky. Pre med požadujeme aj lepšie označovanie pôvodu s uvádzaním podielu krajín,“ vyzval Moosbrugger.
Jaš okrem toho požaduje, aby vo všetkých krajinách EÚ boli pre analýzy medu používané rovnaké oficiálne spôsoby kontroly. „Až potom bude možné podvod právne stíhať,“ povedal Jaš a dodal, že od úľa až do pohára musí byť jasné, odkiaľ med pochádza.