„Sme dôrazne proti tomu, aby ktorýkoľvek náš produkt bol používaný v smrtiacich injekciách pri popravách,“ uviedla spoločnosť. Firma zároveň zdôraznila, že jej výrobky sú určené k tomu, aby zachraňovali životy pacientov.
Spoločnosť Pfizer vo svojom vyhlásení zverejnenom na internete minulý mesiac napísala, že sedem jej liekov bude predávaných iba pod podmienkou, že ich kupci nebudú ďalej predávať nápravným zariadeniam. Podľa agentúry AP nebude mať piatkové vyhlásenie firmy Pfizer na výkon popráv v Spojených štátoch príliš veľký vplyv.
Viacero amerických štátov už dlhšiu dobu rieši nedostatok prípravkov, ktoré by mohli používať pri popravách kvôli bojkotu zo strany farmaceutických firiem. Niektoré znovu povoľujú metódy používané v minulosti, akými sú popravná čata (Utah) či elektrické kreslo (Tennessee).
Štát Ohio popravil posledného väzňa v januári 2014 a odvtedy popravy odkladá a zháňa smrtiace prípravky. Ďalšie štáty, napríklad Texas, používajú prípravky od dodávateľov, ktorí nie sú federálne schválení. V Texase bolo tento rok popravených šesť odsúdencov a v budúcich mesiacoch je plánovaných ďalších osem popráv.
Podľa agentúry AP bolo tento rok v Spojených štátoch vykonaných zatiaľ 14 popráv v piatich štátoch – šesť v Texase, päť v Georgii a po jednej poprave v Alabame, Missouri a na Floride. Vlani bolo vykonaných celkovo 28 popráv v šiestich štátoch.