Slovensko na tento projekt získalo 22 miliónov eur z eurofondov. Hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová zdôraznila, že týmto projektom aj slovenské väzenstvo posúvame do 21. storočia.
V súčasnosti sa trest domáceho väzenia ukladá minimálne, konštatovala odborníčka na trestné právo, rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, ktorá sa podieľala na príprave zákona. Je to iba okolo 40 prípadov ročne. Nový systém elektronického monitoringu osôb umožní kontrolu 2 000 odsúdených osôb. Jeden väzeň v kamennom väzení pritom stojí štát 14 000 eur ročne a tento systém bude vyžadovať iba tretinové náklady, dodala Donevová.
Nový zákon ustanovuje podmienky používania elektronických technických prostriedkov. Zároveň pripravili aj potrebné novely trestného poriadku a trestného zákona. V nich špecifikovali, kedy sa budú elektronické technické prostriedky používať. "Dospeli sme k názoru, že najviac a obligatórne pri treste domáceho väzenia," dodala Kurilovská. V súvislosti s týmito zmenami Kurilovská zdôraznila, že bude nevyhnutné zvýšiť aj počet probačných a mediačných úradníkov.
Systém umožní kontrolu dodržiavania pravidiel domáceho väzenia. Vznikne operačné stredisko, ktoré bude fungovať 24 hodín. Jeho úlohou bude nepretržitý dohľad a vyhodnocovanie vzniknutých incidentov a bude v prípade potreby spolupracovať s policajným zborom, vysvetlil dodávateľ systému Roman Hlubina. Ako spresnil, systém umožní aj kontrolu rôznych obmedzení, napríklad priblíženie sa ku chránenej osobe, povinností, ale napríklad aj požívanie alkoholu. Osobné identifikačne zariadenie - náramok sa bude neodnímateľne nosiť prednostne na nohe, dodal.