Koľko stojí prenájom veľkolepého priestoru, kde sa okrem iného schádzajú kardináli pri voľbe pápeža, vatikánske úrady nezverejnili. Päťdenný poznávací zájazd do Ríma, na ktorom sa podľa cestovného klubu Porsche zúčastní 40 ľudí, stojí 5 000 eur na osobu.
Okrem koncertu v Sixtínskej kaplnke, na ktorom vystúpi spevácky zbor rímskej hudebnej školy Accademia di Santa Cecilia, čaká na cestovateľov galavečera v priestoroch Vatikánskych múzeí.
„Ide o zámer, ktorý podporí dobročinné aktivity pápeža. Veľké spoločnosti zaplatením poplatku prispejú na charitu,“ uviedol administratívny šéf Vatikánskych múzeí Paolo Nicolini.
Vatikán vo štvrtok oznámil, že chce obmedziť počet turistov v Sixtínskej kaplnke. Kvôli ochrane fresiek je vraj možné do kaplnky pustiť maximálne šesť miliónov ľudí ročne.
Kaplnka sa začala stavať v roku 1477 na príkaz pápeža Sixta IV. V roku 1506 pápež Július II. vyzval Michelangela Buonarrotiho, aby vyzdobil klenbu stropu. Tento renesančný umelec tam tvoril v období medzi rokmi 1508 až 1512. Na strope je jeho Stvorenie sveta a Prvotný hriech. Okolo sú výjavy zo Starého a Nového zákona. Fresky majú nevyčísliteľnú hodnotu.
Podobne postupoval v roku 2012 aj trnavský arcibiskup Róbert Bezák, ktorý otvoril v priestoroch Arcibiskupského úradu v Trnave reštauráciu Galéria. Aj tento počin bol však jedným z údajných dôvodov na jeho odvolanie z postu arcidiecézneho biskupa vtedajším vedením Vatikánu. Dnes je reštaurácia zatvorená a celý rozsiahly komplex biskupského úradu slúži len katolíckej cirkvi a pre verejnosť je uzavretý.