Vyplýva to z uniknutých dôverných interných dokumentov, na ktoré upozorňujú dvaja talianski novinári vo svojich knihách, ktoré sa objavia na pultoch kníhkupectiev vo štvrtok.
Autori Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi vo svojich knihách Avarizia (Chamtivosť) a Via crucis (Krížová cesta) poukazujú na to, ako peniaze určené na pomoc tým, ktorí to potrebujú, nekončia vždy tam, kde majú. Podľa E. Fittipaldiho zostalo takto „za nechtami“ pápežskej kúrie pre potreby jej členov okolo 400 miliónov eur.
Konkrétnym a asi najkrikľavejším prípadom takejto korupcie môže byť to, že zatiaľ čo pápež František sa uspokojuje s 50 metrami štvorcovými súkromných izieb, bývalý vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone trávi zvyšok života v luxusnom apartmáne s rozlohou 700 metroch štvorcových. Na jeho zveľadenie okrem iného padlo 200-tisíc eur údajne odčerpaných z nadácie katolíckej nemocnice Bambino Gesu.
G. Nuzzi zase vo svojej knihe poukazuje na podozrivé „diery“ v rozpočtoch vatikánskeho supermarketu a lekárne, ktoré prišli celkovo o milión eur.
V súvislosti s najnovším únikom informácií sa hovorí už o VatiLeaks 2 kvôli podobnému prípadu z roku 2012, v ktorom bol za únik informácií odsúdený komorník vtedajšieho pápeža Benedikta XVI.
Tentoraz bol obvinený a zatknutý vysokopostavený španielsky duchovný Lucio Ángel Vallejo Balda a laická členka pápežskej komisie Francesca Chaouquiová. Žena bola prepustená po tom, čo sľúbila, že bude s vyšetrovateľmi plne spolupracovať.
Úrady preverujú podozrenie, že sa nabúrali do počítača generálneho audítora Libera Miloneho, ktorý bol pápežom vymenovaný do funkcie tento rok v júni.