Peking roky trval na tom, že musí schvaľovať biskupov v Číne, čo však je v katolíckej cirkvi výlučná právomoc pápeža. V sobotu však Vatikán vo svojom vyhlásení uviedol, že pápež František sa rozhodol schváliť sedem biskupov vymenovaných Pekingom, nie Vatikánom, „s cieľom udržať hlásanie evanjelia v Číne“.

Štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin, vo svojom vyhlásení napísal, že „po prvýkrát po mnohých desaťročiach majú dnes všetci biskupi v Číne spoločenstvo s rímskym biskupom. Je potrebná jednota, dôvera a nový rozlet, treba mať dobrých biskupov i zákonných občianskych predstaviteľov svojej krajiny. Dohoda otvára práve tento horizont a predstavuje nástroj, ktorý, ako dúfame, môže k tomuto procesu za spolupráce všetkých napomáhať“.

Zatiaľ nie je nič známe, aké bude postavenie dvoch biskupov podzemnej cirkvi, ktorých svojho času vymenoval pápež.

Vatikánsky hovorca Greg Burke, ktorý pápeža sprevádza na návšteve v Litve, pred novinármi vysvetlil, že dohoda bude akýmsi náčrtom pre budúce vymenovania biskupov, ktorí vedú veriacich vo svojich diecézach.

G. Burke spresnil, že cieľ dohody „nie je politický, ale pastoračný, čo umožňuje veriacim mať biskupov, ktorí sú v spoločenstve s Rímom, ale súčasne sú uznaní aj čínskymi úradmi“. Hovorca zároveň neuviedol bližšie podrobnosti o dohode, ktorej podpísanie Vatikán ohlásil krátko po začiatku pápežovej návštevy v Pobaltí.

Tlačová služba Vatikánu vo svojom vyhlásení napísala, že predbežná dohoda je „plodom postupného a vzájomného zbližovania, bola uzavretá po dlhom a uvážlivom vyjednávaní a zahŕňa periodické vyhodnocovanie jej plnenia. Týka sa menovania biskupov, ktoré má značný význam pre život cirkvi, a vytvára podmienky pre širšiu spoluprácu medzi oboma stranami. Táto dohoda je výrazom spoločného priania, aby plodný a transparentný inštitucionálny dialóg pozitívne prispel k životu katolíckej cirkvi v Číne, k dobru čínskeho ľudu a mieru vo svete“.