Vatikán sa vlani po roku prebytku opäť prepadol do straty, ktorá bola najvyššia za niekoľko rokov. Deficit v roku 2011 predstavoval 14,9 milióna eur. Dôvodom boli najmä vyššie náklady na zamestnancov a komunikáciu a slabé podmienky na trhu. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia Vatikánu.
Väčšina výdavkov najmenšieho štátu sveta ide na podporu aktivít pápeža a úradu. Okrem charitatívnych akcií medzi ne patrí rozhlas, ktorý vysiela na piatich kontinentoch v 40 rôznych jazykoch. Hlavnú časť príjmov tvoria príspevky od diecéz na celom svete, ďalej finančné dary jednotlivcov pápežovi, vstupné od návštevníkov vatikánskych múzeí či príjmy z akcií, obligácií, ďalších investícií a z realít.
Ani dar pre pápeža od Vatikánskej banky a vyššie dary od diecéz a cirkevných rádov nevyrovnali nárast výdavkov a nízku návratnosť investícií. Vyššie boli aj príjmy zo vstupného do múzeí. Viac ako päť miliónov návštevníkov prinieslo vatikánskemu rozpočtu 91,3 milióna eur, o takmer 11 percent viac ako pred rokom.
V roku 2010 Vatikán hospodáril s prebytkom 9,85 milióna eur. V roku 2009 Vatikán vykázal schodok 4,01 milióna eur, v 2008 to bolo 0,9 milióna eur a v roku 2007 predstavoval 9,1 milióna eur, napísala agentúra AP. Vatikán zverejňuje výročnú správu o hospodárení od roku 1981. Zverejňovanie finančných údajov nariadil pápež Ján Pavol II. Dôvodom boli jeho snahy ukázať svetu, že nie je pravdou, že Vatikán je bohatý.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP