Grécky minister financií Janis Varufakis na svojom blogu oznámil, že odstupuje z funkcie, aby uľahčil nové rokovania s veriteľmi.
„Referendum z 5. júla zostane navždy v histórii ako jedinečný okamih, keď malý európsky národ povstal proti dlhovému otroctvu,“ napísal na svojom blogu Varufakis. Tvrdí, že ako všetky boje za demokratické práva. aj toto historické odmietnutie ultimáta euroskupiny z 25. júna bude niečo stáť.
„Je preto nevyhnutné, aby kapitál, ktorý bol prepožičaný vláde skvelým Nie v referende, bol okamžite investovaný do Áno pre správne riešenie - dohodu, ktorá bude zahŕňať reštrukturalizáciu dlhu, menej úsporných opatrení, prerozdelenie v prospech potrebných a skutočné reformy,“ dodal.
Nástupca študoval na Oxforde
Nástupcom J. Varufakisa sa stal štátny tajomník ministerstva financií a zároveň hlavný vyjednávač Euklidis Tsakalotos. V hre bol aj minister hospodárstva Jorgos Statchakis.
55-ročný E. Tsakalotos si až doteraz médiá príliš nevšímali. Pôsobil ako tieňový minister po boku J. Varufakisa a zúčastňoval sa všetkých rokovaní s medzinárodnými veriteľmi.
Narodil sa v Rotterdame, neskôr sa s rodinou presťahoval do Londýna, kde navštevoval prestížnu londýnsku súkromnú školu St Paul’s. V roku 1989 ukončil doktorandské štúdium na britskom Oxforde, kde študoval filozofiu, politické vedy a ekonómiu, píše denník The Guardian. Už počas štúdia objavoval čaro ľavicovej politiky, v Grécku bol členom komunistickej strany.
Tento skúsený ekonóm nie je v Syrize žiadny outsider. Jeho obrovskou výhodou je okrem charizmatického zjavu takmer dokonalá angličtina (bez gréckeho akcentu), ktorej môže vďačiť škótskej ekonómke Heather Gibson, ktorú spoznal na Univerzite v Kente. Neskôr sa stala jeho manželkou a po štúdiu na Oxforde sa manželia presťahovali do Grécka.
Mozog Syrizy
Tam sa E. Tsakalotos stal členom politickej strany a odnože Syrizy - Synaspismos, ktorá postavila svoju popularitu na antiglobalistickej kampani. Neskôr prestúpil do Syrizy, kde pôsobí už vyše desať rokov. Od roku 2012 je poslancom gréckeho parlamentu. Skôr ako politika mu je blízka akademická pôda, keďže stále externe učí na univerzitách v Kente a Aténach.
V Grécku je považovaný za mozog hospodárskej politiky strany Syriza. Je autorom a spoluautorom šiestich kníh, ktoré odhaľujú príčiny ekonomického utrpenia Grécka, informuje denník Daily Telegraph. V roku 2012 napríklad vydal knihu Crucible of Resistance: Greece, the Eurozone and the World Economic Crisis (dostupná na Amazone). Tvrdí, že krízu v Grécku nevyvolali dlhové problémy, ale kríza demokracie v eurozóne.
Nepatrí v strane k ľavicovým radikálom, ktorí žiadajú, aby Grécko odišlo z eurozóny. Keď vlani prezentoval svoju knihu v Londýne povedal, že národné riešenia problémov zlyhali a preto „potrebujeme medzinárodnú príchuť nejakej alternatívy“. Odmieta však úsporné opatrenia nielen v Európe, ale aj Grécku, ktoré škodia ekonomike. Na eurozóne mu najviac prekáža, že grécky národ je vylúčený z rozhodovaní.
V marci na konferencii povedal, že grécka vláda „nežiada o osobitné zaobchádzanie, ale pre rovnaké zaobchádzanie v Európe“.
Na rokovania s veriteľmi pôjde s jasným odkazom: „Syriza nemá mandát, aby Grécko odišlo z eurozóny, nemá mandát ani na to, aby prijalo nepoužiteľné úsporné opatrenia. To, čo potrebujeme, je dohoda, ktorá je životaschopná. Dohoda, ktorá je dobrá pre Európu a Grécko.“