Keď začiatkom minulého roka predstaviteľ americkej vládnej organizácie povedal, že varenie na zemnom plyne spôsobuje zdravotné problémy, národ sa čoskoro ocitol v kultúrnej vojne. Mnohí Američania považujú využívanie plynu v kuchyni za svoje právo. Úvahy o jeho potenciálnom zákaze sa na týždne stali jednou z hlavných mediálnych tém.

Na Slovensku zemným plynom varí ešte viac ľudí. Kým v USA je to menej ako 40 percent, na Slovensku je to viac ako polovica domácností. Snaha Bruselu znížiť podiel využívania plynu tu môže naraziť na rovnaký kultúrny problém. Vyriešiť by ho mohla iba vyššia cena plynu, ktorá ľudí od jeho použitia odradí, čo skutočne od budúceho roka hrozí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie znečistenie ovzdušia v domácnosti spôsobuje takmer štyri milióny predčasných úmrtí po celom svete. Za väčšinou z nich však môže varenie na tuhom palive. V tomto smere je situácia v Európe omnoho priaznivejšia, keď na Slovensku tuhým palivom pri varení kúria menej ako tri percentá populácie. Po Poľsku je to stále druhé najvyššie číslo v Európe. Vo väčšine krajín je to nula.

Oveľa väčší európsky problém je varenie na zemnom plyne, ktoré v Európskej únii využíva tretina domácností. Štúdia prezentovaná tento týždeň vedcami z Jaume I University zo Španielska ukázala, že v Európe predčasne zomiera na následky znečisteného ovzdušia v domácnostiach oxidom dusičitým až 40-tisíc Európanov ročne.

Ide o prvý európsky odhad týkajúci sa následkov spaľovania zemného plynu v bytových priestoroch. Štúdia však zatiaľ ešte nebola recenzovaná a financovala ju nezisková organizácia European Climate Foundation s cieľom poukázať, že využívanie zemného plynu nemá len ekologický, ale aj zdravotný rozmer.

„Z hľadiska verejného zdravia sú plynové sporáky toxické,“ povedala Juana Maria Delgado-Saboritová, hlavná autorka štúdie, v rozhovore pre Bloomberg. Problém predčasných úmrtí „je oveľa horší, ako sme si mysleli“.

K problémom predčasných úmrtí je potrebné pripočítať ďalšie zdravotné následky, vrátane detskej astmy. Vedci odhadujú, že z dôvodu domáceho znečistenia oxidom dusičitým (NO₂) stovky tisíc detí v Európe trpí astmou.

Vplyv naprieč krajinami nie je rovnomerný. Slovensko je šiesta krajina s najväčším spaľovaním zemného plynu v kuchyni; viac ho využívajú iba Rumunsko, Taliansko, Holandsko, Maďarsko a Poľsko. Pri prepočte počtu predčasných úmrtí na Slovensko to vychádza na viac ako 500 ľudí ročne.

Už správa z minulého roka ukázala, že koncentrácia oxidu dusičitého v domácnostiach, kde sa varí na plyne, je dvakrát vyššia ako v ostatných domácnostiach. Holandská organizácia pre aplikovaný vedecký výskum inštalovala senzory v 276 domácnostiach v siedmich krajinách. Senzory merali hladiny NO₂, oxidu uhoľnatého a pevných častíc v kuchyniach a iných miestnostiach v domácnostiach účastníkov, ako aj vonku, počas 13 dní.

V priemere boli hladiny NO₂ vyššie vonku ako v interiéri v domácnostiach s elektrickými spotrebičmi. V prípade domácností využívajúcich plyn boli úrovne vyššie v interiéri. Priemerná úroveň v kuchyni v domácnostiach s plynovým varením bola okolo 26,8 μg/m³ (mikrogramov na meter kubický), v porovnaní so 14 μg/m³ v prípade elektriny. Jedna zo štyroch domácností, ktoré varia plynom, prekročila hodinový priemerný zákonný limit EÚ 200 μg/m³ a 57 percent z nich prekročilo odporúčanú priemernú dennú úroveň 25 μg/m³ podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, píše Bloomberg.

Christian Pfrang, profesor atmosférických vied na univerzite v Birminghame, ktorý sa nezúčastnil výskumu, o štúdii povedal, že by mala „pôsobiť ako budíček, pretože veľmi jasne ilustruje vplyv, ktorý môžu mať plynové sporáky na zdravie ľudí“.

Spotrebitelia by mali pri používaní plynového sporáka zabezpečiť vetranie miestností, aby sa minimalizovali negatívne zdravotné účinky, dodala J. Delgado-Saboritová. A keď môžu, mali by zvážiť ich výmenu za elektrickú alternatívu. Pre Bloomberg dodala, že údaje o predčasných úmrtiach sú pravdepodobne podhodnotené, pretože plynové sporáky uvoľňujú aj iné znečisťujúce látky, ktoré v štúdii neskúmali.

Penang,,Malaysia,-,8,Mar,2021:,Various,Local,And,Imported
Neprehliadnite

Spracované potraviny prinášajú obezitu detí či rakovinu mladých. 10 spôsobov, ako sa im vyhnúť