Do konca minulého týždňa na Slovensku oficiálne umreli iba traja ľudia na následky prasacej chrípky. Vírus A(H1N1) však lekári zistili u ďalších dvadsiatich piatich zosnulých, aj keď v ich úmrtných listoch figurovali iné úmrtné diagnózy.

Podľa predpovedí epidemiológov by najväčší nápor prasacej chrípky A(H1N1) mali lekári zaznamenať na prelome januára a februára. K utlmeniu možného rozmnoženia nebezpečného vírusu môžu prispieť prázdniny a mrazivé počasie. Protichrípkovej stratégii naopak nepomôže meteorológmi avizované výrazné oteplenie.

Do konca tohto týždňa by malo byť na Slovensku k dispozícii iba 50-tisíc kusov vakcín proti vírusu A(H1N1) z dodávky organizovanej Správou štátnych hmotných rezerv. Podstatná časť má smerovať pre zdravotníckych pracovníkov do fakultných nemocníc.

Zmluva s firmou Sanofi-Pasteur je podpísaná až na jeden milión kusov. Detailný harmonogram dodávok vakcín na Slovensko nie je známy. Väčšina z nich však príde v období, kedy by už malo byť po očakávanom hlavnom nápore chrípky.

Sanofi-Pasteur tvrdí, že imunita voči obávanému vírusu by mala byť v tele vytvorená o desať dní po zaočkovaní Panenzou. U každého človeka je to však iné. Vedúci odboru epidemiológie na Úrade verejného zdravotníctva Ján Mikas odhaduje, že vakcína naštartuje imunitu za pätnásť až dvadsať dní.

Vakcína, ktorá sa nespotrebuje do roka sa bude musieť znehodnocovať. Jej expiračná doba je totiž iba jeden rok. Ďalším dôvodom je, že je vyrábaná iba na podporu imunity špeciálne voči vírusu A/California (H1N1). Každá chrípková sezóna obyčajne prináša iný typ vírusu a zatiaľ nie sú v predaji vakcíny, ktoré by pôsobili univerzálne na všetky možné vírusové varianty chrípky. Na ďalšiu chrípkovú sezónu Svetová zdravotnícka organizácia vyhlási totiž s veľkou pravdepodobnosťou iné chrípkové kmene, pre ktoré budú farmaceutické spoločnosti pripravovať vakcíny.

Úrad verejného zdravotníctva sa momentálne obáva odporu lekárov, ktorí sa odmietajú dať štátnou vakcínou zaočkovať. Práve zdravotnícki zamestnanci sú na zoznamoch ako prví, ktorí by mali dostať kúpenú vakcínu. „Lekári, ktorí sa stretávajú s chorými sú vystavení nebezpečenstvu. Navyše ak by ochoreli, mohli by nakaziť ďalších oslabených pacientov. Verím, že sa ich podarí presvedčiť čo najviac a že na nich budú tlačiť a pýtať sa ich, či sú zaočkovaní aj pacienti,“ hovorí J. Mikas.

Samotný výrobca vakcíny v príbalovom letáku píše, že deti od troch do ôsmich rokov a seniori nad šesťdesiat rokov sa majú očkovať dvoma dávkami v odstupe troch týždňov na to, aby sa dosiahla očakávaná imunita. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa na Slovensku nepočíta s tým, že by ľudia boli očkovaní dvoma dávkami vakcíny. Po zdravotníckych pracovníkoch by mali na rad s očkovaním prísť tehotné ženy a deti s chronickými ochoreniami.  

Ministerstvo zdravotníctva i Správa štátnych hmotných rezerv sa pri zaobstarávaní vakcíny proti prasacej chrípke dostávajú do komplikovanej situácie. V prípade, že by sa vláda rozhodla vakcínu nenakúpiť, hrozí kritika zo strany verejnosti i politickej opozície, že dochádza k vystavovaniu obyvateľov nebezpečenstvu. Ak sa dodávka oneskorí, väčšina financií bude vynaložená neefektívne. Farmaceutické firmy, ktoré sa venujú výrobe vakcíny, ktorá by mala zabrániť očakávanej pandémii chrípky však majú vyťažené výrobné linky a nestačia dodávať v čase, kedy by bola vakcína pre mnohé krajiny potrebná.

Nahráva to podnikateľom a Správe štátnych hmotných rezerv, ktoré chcú postaviť linku na výrobu vakcín na Slovensku. Jej prípravy sa však zatiaľ utajujú. Samostatnú výrobu vakcín si zvolilo napríklad Maďarsko. Spoločnosť Omnivest Vaccine však vyrába vakcíny menej sofistikovaným spôsobom ako renomované svetové farmaceutické spoločnosti – jej vakcína obsahuje neštiepený chrípkový vírus. Navyše Omnivest Vaccine,  sprevádzajú aj nejasnosti. Nik presne nevie, kto je vlastníkom firmy fungujúcej od roku 1995. Ako majiteľ vystupuje cyperská spoločnosť AJK. Maďarská vláda nakúpi od domácej spoločnosti 4 milióny kusov vakcín za 22,2 milióna eur.  

Podľa zmlúv budú vakcíny na Slovensko dovážané za cenu 7,60 eura. V cene je zarátaná aj distribúcia. Dohoda o tomto obchode medzi Správou štátnych hmotných rezerv a Sanofi-Pasteur zatiaľ nebola zverejnená.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc