Európska komisia (EK) v stredu popoludní vydala podmienené povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu proti Covid-19 vyvinutú spoločnosťou Moderna. Komisia spresnila, že povolenie je v súlade s pozitívnym vedeckým odporúčaním založeným na dôkladnom posúdení bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny zo strany Európskej agentúry pre lieky (EMA) a je schválené členskými štátmi EÚ.

Komisia pripomenula, že ide v poradí o druhú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 povolenú na trhu EÚ.

KK32 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si dáva dole ochranné rúško počas príchodu na dvojdňový summit EÚ 10. decembra 2020 v Bruseli. Klimatická agenda, vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19, ale aj oživenie vzťahov so Spojenými štátmi, postoj voči Turecku a snaha vyriešiť patovú situáciu okolo dlhodobého rozpočtu Únie budú dominovať dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leye
Neprehliadnite

EÚ si objednala 300 miliónov vakcín, ktoré neexistujú. Protekcionistická sezóna sa začala

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla, že s vakcínou Moderna budú mať občania EÚ k dispozícii ďalších 160 miliónov dávok očkovacích látok. „A ďalšie vakcíny prídu. Európa zabezpečila až dve miliardy dávok potenciálnych vakcín proti COVID-19. Budeme mať viac ako dosť bezpečných a účinných vakcín na ochranu všetkých Európanov," odkázala v správe pre médiá.

Podľa vysvetlenia eurokomisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kyriakidisovej EÚ dojednala najširšie portfólio vakcín na svete pre všetky svoje členské štáty. Komisárka spresnila, že povolením druhej bezpečnej vakcíny, od spoločnosti Moderna, sa spolu s vakcínou od konzorcia BioNTech/Pfizer zabezpečí, že EÚ bude mať k dispozícii 460 miliónov dávok, a ďalšie prídu „s rastúcou rýchlosťou".

Krok k riešeniu núdzovej situácie

Členské štáty musia teraz zabezpečiť správne tempo očkovania. Naše úsilie sa nezastaví, kým nebudú vakcíny dostupné pre všetkých v EÚ," povedala komisárka.

Spoločnosť Moderna predložila agentúre EMA žiadosť o povolenie na uvedenie na trh 30. novembra 2020. Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) dôkladne vyhodnotil všetky potrebné údaje o novej vakcíne a na základe konsenzu odporučil udeliť formálne podmienené povolenie na uvedenie na trh.

Podmienečné povolenie na uvedenie na trh je jedným z regulačných mechanizmov EÚ na uľahčenie včasného prístupu k liekom, ktoré majú uspokojiť dopyt a nenaplnené lekárske potreby, a to aj v núdzových situáciách, ako je súčasná pandémia koronavírusu.

Spoločnosť Moderna, s ktorou EK podpísala zmluvu 25. novembra, dodá celkové množstvo 160 miliónov dávok medzi prvým a tretím štvrťrokom 2021. Tieto dávky zvýšia už objednaný počet 300 miliónov dávok vakcíny distribuovaných spoločnosťami BioNTech a Pfizer.