Firmy Moderna a Merck v nedeľu odprezentovali závery spoločnej kľúčovej štúdie v oblasti boja proti rakovine kože, informuje agentúra Bloomberg. Na prevenciu opätovného vzniku melanómu lekári predpisujú liek Keytruda. Moderna s Merckom svojím testovaním zistili, že ak tento liek skombinujú s na mieru šitou vakcínou proti rakovine, tak stav remisie udržia u väčšieho počtu pacientov, než keby vakcínu vynechajú.
Až 79 percent pacientom, ktorým boli podané oba lieky, sa rakovina ďalších 18 mesiacov nevrátila. Ten istý stav sa vedcom podarilo udržať u 62 percentách pacientov užívajúcich výlučne liek Keytruda.
Vakcína proti rakovine je dôležitou súčasťou pocovidovej stratégie Moderny, keďže záujem o túto očkovaciu látku upadá. Zdá sa, že kombinovaná liečba funguje a firmy tak teraz budú musieť dokázať jej účinnosť aj v oveľa rozsiahlejšom testovaní.
Pacientom zúčastňujúcim sa štúdie lekári najprv melanóm chirurgicky odstránili a až tak došlo k spusteniu kombinovanej liečby. Moderna zanalyzovala genetickú sekvenciu nádoru každého pacienta a na základe získaných údajov vytvorila vakcínu, ktorá imunitný systém naučila rozpoznávať známky abnormálneho rastu. Vakcína im bola podávaná každé tri týždne a celkovo pacienti dostali až deväť dávok. Okrem toho užívali každé tri týždne aj liek Keytruda.
Merck a Moderna majú v pláne otestovať kombinovanú liečbu aj pre ostatné rakoviny, kde sa už Keytruda používa. Ich cieľom je dokončiť testovanie u pacientov s melanómom a potom sa zamerať na liečbu rakoviny pľúc.