Vakcína proti Covidu-19 vyvíjaná spoločnosťou Pfizer v spolupráci s firmou BioNTech má podľa prvej sady konečných výsledkov z poslednej fázy testov účinnosť 95 percent a žiadne vážne vedľajšie účinky. Podľa denníka The New York Times to dnes uviedla farmaceutická firma spoločne s vyhlásením, že sa chystá v horizonte niekoľkých dní požiadať americké úrady o mimoriadne nasadenie vakcíny v USA.
BREAKING: Pfizer suggests its coronavirus vaccine is 95% effective and that the shots would protect older people most at risk of dying. https://t.co/Qr8TBlqnCE
— The Associated Press (@AP) November 18, 2020
Podľa Pfizeru je účinnosť vakcíny stabilný naprieč vekovými skupinami a etnikami, čo by jej otvorilo cestu k použitiu po celom svete. Účinnosť u ľudí nad 65 rokov, ktorým vo väčšej miere hrozí vážne komplikácie Covidu-19, podľa firmy presahuje 94 percent.
Konečná analýza preparátu prišla len týždeň po tom, čo spoločnosť oznámila účinnosť presahujúcu 90 percent na základe predbežných výsledkov testov. V pondelok pritom spoločnosť Moderna oznámila predbežné dátumy pre svoju vlastnú vakcínu, ktorá ukázala podobný úspech.
Slovensko má zakontrahovaných 2,44 milióna vakcín proti Covid-19, tvrdí Krajčí
Oba preparáty fungujú na novom princípe takzvanej mediatorova RNA (mRNA) a zvyšujú nádeje na porazenie pandémie, ktoré si vyžiadala úmrtí viac ako 1,3 milióna ľudí po celom svete a nedozerné ekonomické škody. Experti však varujú, že bude trvať v najlepšom prípade ešte niekoľko mesiacov, než sa prípravky dostanú v masovej miere k väčšinovej populácii.
Podľa Pfizeru sa ťažká forma Covidu-19 rozvinula u 170 z celkom 43-tisíc testovaných osôb, z ktorých 162 bolo zo skupiny, ktorej bola podaná neúčinná látka, takzvané placebo. Jediným vážnym vedľajším účinkom, ktorý postihol viac než dve percentá zaočkovaných, bola únava po aplikácii druhej dávky vakcíny. Tá sa dotkla 3,7 percenta ľudí. U starších ľudí sa pritom tieto účinky objavovali v menšej miere.
Americká firma Moderna oznámila, že jej covidová vakcína má účinnosť 94,5 percenta
Americká spoločnosť Pfizer a nemecká BioNTech uviedli, že sa chystajú dáta z testov zaslať aj zdravotníckym regulačným úradom v ďalších krajinách okrem USA. Výsledky štúdie tiež plánujú vydať v recenzovanom odbornom časopise. Spoločnosti sa chystajú ešte tento rok vyrobiť až 50 miliónov dávok vakcíny, čo je dosť na naočkovanie 25 miliónov ľudí. V budúcom roku potom chcú vyrobiť 1,3 miliardy dávok.
Na vývoji covidovej vakcíny pracujú desiatky firiem po celom svete. Ako ďalšie zrejme zverejní výsledky svojich testov spoločnosť AstraZeneca, ktorá spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Ešte tento rok chce tiež o svojom pokroku informovať firma Johnson & Johnson.