Vakcína proti Covidu-19 od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca je účinnejšia, keď sa druhá dávka aplikuje v dlhšom, zhruba trojmesačnom časovom intervale od prvej dávky. Potvrdzuje to vedecká štúdia, ktorú dnes zverejnil odborný magazín The Lancet. Pôvodne sa odporúčal kratší ako šesťtýždňový rozostup medzi dvoma dávkami očkovania.

Vakcínou od AstraZeneca začala ako prvá očkovať Británia a britské úrady sa rozhodli interval medzi injekciami predĺžiť kvôli vládnej stratégii, podľa ktorej malo čo najväčšie množstvo ľudí rýchlo dostať aspoň jednu dávku. Vedci teraz potvrdili, že táto stratégia účinnosť očkovania nijako neohrozila a naopak ju zvýšila.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Zaočkovať by sa dala takmer polovica opýtaných, Sputnikom V asi pätina, tvrdí prieskum

Podľa štúdie vakcína tri mesiace po aplikácii prvej dávky dokázala zabrániť 76 percentám príznakových ochorení Covidom-19. Až na 81 percent sa účinnosť zvýšila v prípade, kedy bol rozostup medzi dávkami 12 týždňov. Pri kratšom ako šesťtýždňovom intervale bola účinnosť nižšia - asi 55 percentná.

Podľa agentúry Reuters môžu byť zistenia vedcov dobrou správou vo chvíli, keď sa krajiny stretávajú s nákazlivejšími mutáciami koronavírusu. Budú mať totiž viac času na to, aby naočkovali väčšie množstvo ľudí prvou dávkou vakcíny, a spomalili tak šírenie nákazy.