Burkina Faso by mohla byť ďalším cieľom ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti Vagnerova skupina po tom, čo januárový vojenský prevrat túto západoafrickú krajinu doviedol k izolácii. Píšu o tom vo svojom článku reportéri amerického časopisu Foreign Policy Jack Detsch a Amy Mackinnonová. Informácie, ako uvádzajú, majú priamo od dvoch predstaviteľov amerických tajných služieb.

Burkinské zlaté bane

Ruskí žoldnieri, tzv. vagnerovci, ktorí sú úzko spätí s Kremľom, podnikli v posledných rokoch operácie po celej Afrike, podporili moc politických vodcov a zároveň sa snažili zabezpečiť si prístup k prírodným zdrojom.

Burkinské zlaté bane, nedávny prevrat, neistota a prítomnosť vagnerovcov v susednom Mali by tak mohli urobiť z Burkiny Faso hlavný cieľ ruských žoldnierov, uvádzajú reportéri.

Pripomenuli, že burkinská armáda prevzala v januári moc od vtedajšieho prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého v dôsledku frustrácie z nedostatočnej podpory protiteroristickej kampane a po vlne protivládnych protestov. Vojenská vláda však nestanovila po prevrate žiadny harmonogram obnovy demokracie.

Znepokojené USA

Americké ministerstvo obrany je obzvlášť znepokojené tým, že Rusi sa zameriavajú na politicky nestabilné štáty v západnej a strednej Afrike, ktoré majú bohaté prírodné zdroje.

„Odhadujeme, že v bezprostrednom až strednodobom horizonte to bude s najväčšou pravdepodobnosťou Burkina Faso, ktorá osloví vagnerovcov a potenciálne ich požiada o podporu,“ povedal pre Foreign Policy jeden z vysokopostavených predstaviteľov amerických spravodajských služieb.

Zvrhnutie vlády v Burkine Faso prinútilo ministerstvo zahraničných vecí USA vyhlásiť situáciu za vojenský prevrat, čím zastavilo vojenskú pomoc krajine vo výške takmer 160 miliónov dolárov. Teraz vládnu obavy, že americký vplyv bude v krajine legálne obmedzený, keď sa Rusko pokúsi túto výhodu využiť.

Protifrancúzske nálady

Reportéri uvádzajú, že do susedného Mali dorazili v decembri minulého roka - po tamojšom vojenskom prevrate - stovky žoldnierov Vagnerovej skupiny, ktorá inak čelí obvineniam z porušovania ľudských práv a vrážd civilistov. Západní partneri Mali, ktorí úzko spolupracovali s tamojšou vládou na potlačení rastúceho extrémizmu v krajine, príchod vagnerovcov odsúdili.

Experti sa domnievajú, že Rusko sa zámerne snaží využiť rastúce protifrancúzske nálady v regióne Sahel, ktorý sa rozprestiera naprieč Afrikou - od Mauretánie na západe po Sudán na východe. V marci sa vlna protestov proti vojenskej prítomnosti Francúzska v Saheli rozšírila do viacerých krajín vrátane Mali, Nigeru, Čadu a Burkiny Faso. Francúzi obmedzili svoju prítomnosť v regióne.

„Niet pochýb o tom, že v týchto krajinách prebieha akási ruská kampaň vplyvu, ktorá slúži viacerým účelom,“ povedal nedávno pre Foreign Policy Cameron Hudson, odborník na americko-africké vzťahy z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.

Hrá sa o všetko

„Je to proruské, niekedy dosť očividným spôsobom s vlajkonosičmi. Je to protifrancúzske. Je to proti establišmentu týchto krajín, takže to oslabuje vedenie v týchto krajinách. Myslím si, že práve tam môžu Rusi získať oporu, v týchto krajinách, ako je napríklad Sudán alebo Čad, kde prebiehajú takéto prechody, kde sa v politickom priestore hrá o všetko," povedal Hudson. Hoci protifrancúzske nálady sú podľa neho určite faktorom, „je otázka, do akej miery to rozdúchava Rusko“.

Reportéri poznamenali, že deň po prevrate v Burkine Faso denník The New York Times informoval o demonštrantoch, ktorí vyšli do ulíc v hlavnom meste, mávali ruskými vlajkami a vyzývali Moskvu, aby im prišla na pomoc.

Detsch a Mackinnonová ďalej píšu, že ruská invázia na Ukrajinu prinútila Kremeľ presmerovať späť do Európy niektorých vagnerovcov, ktorí operovali v Stredoafrickej republike a Líbyi.

V Líbyi síce nedokázali pomôcť veliteľovi Chalífovi Haftarovi zabezpečiť si oporu v hlavnom meste Tripolis, zdvojnásobili však svoju prítomnosť v Mali, kde Francúzsko dlhé roky viedlo boj proti extrémistickým skupinám. Svoju misiu tento rok obmedzilo. Rusko by tak mohlo využiť nestabilitu v regióne, keďže teror sa šíri ďalej na juh.

Príručka vagnerovcov

Podľa niektorých odborníkov Rusko využíva vagnerovcov v Afrike ani nie tak ako žoldniersku silu, ale väčšinou ako spôsob zabezpečenia si prístupu k prístavom, letiskám a prírodným zdrojom.

Anna Borščevská z Washingtonského inštitútu pre politiku Blízkeho východu uvádza, že vagnerovci zvyčajne získavajú prístup k svojmu cieľu podľa jednoduchej príručky.

Do krajín ako Líbya, Sudán, Stredoafrická republika a Madagaskar prichádzajú po rozhovoroch na vysokej úrovni medzi Moskvou a lídrami týchto krajín. Získavajú zjednodušený prístup do prístavov a na letiská s cieľom zabezpečiť si prítomnosť v krajine a zaistiť následné ruské vojenské návštevy.

Schopnosť Ruska nasadiť žoldnierov uľahčuje jeho nedostatočná koloniálna minulosť v Afrike, čo umožňuje Kremľu vykresliť sa ako „opak koloniálnej veľmoci“, vysvetlila Borščevská.

Pokiaľ ide o tradičné metriky obchodu, investícií a humanitárnej pomoci, podľa reportérov Foreign Policy je stopa Ruska v Afrike v porovnaní so Spojenými štátmi, Európou a Čínou nízka. Ale vyslaním Vagnerovej skupiny, aby zaistila bezpečnosť a stala sa nenahraditeľnou pre vodcov, si dokázala Moskva vytvoriť obrovský vplyv s minimálnymi investíciami.

Lavrov v Afrike

Zdá sa, že Rusko naďalej robí z Afriky prioritu svojej zahraničnej politiky, aj keď sa vojna na Ukrajine zintenzívnila, píšu reportéri. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa totiž vydal tento týždeň na návštevu Egypta, Etiópie, Ugandy a Konžskej republiky, a to v nádeji, že zmierni regionálne obavy z potravinovej nestability, keďže ukrajinské prístavy vyvážajúce obilie boli donedávna z veľkej časti mimo prevádzky.

Hoci vojna na Ukrajine prinútila Kremeľ presmerovať vagnerovcov z misií v Afrike a na Blízkom východe na centrálny front v Donbase, malé skupiny bojovníkov sú stále hrozbou, čo sa týka ovplyvňovania zahraničnej politiky.

Americkí predstavitelia vnímajú prítomnosť Vagnerovej skupiny v Stredoafrickej republike ako možno jej najväčší úspech, pretože nadviazala veľmi úzky vzťah s tamojším prezidentom, poznamenali Detsch a Mackinnonová.

Je to viac než len svaly

„Je to viac než len svaly. Je to oveľa sofistikovanejšie. Je to skôr cesta dovnútra," dodala Borščevská.

Ďalšie dôležité správy

A sniper is pictured on the Otterburn Training Area in Northumberland.

Exercise BOARS HEAD was a company level live firing exercise which took place at Otterburn Training Area involving a British Army infantry company from 5 SCOTS, a unit of 16 Air Assault Brigade; and a company from 8th Marine Infantry Parachute Regiment a unit of the French 11th Parachute Brigade.

The exercise was part of the continuing relationship between French and British Army units following the signing of the Defence a
Neprehliadnite

Vagnerovci v Donbase zrejme takticky postupujú, potvrdili Briti