Ruská súkromná vojenská spoločnosť Vagnerova skupina „pravdepodobne uspela v taktickom postupe v Donbase“, vyplýva z aktualizovaných spravodajských informácií ministerstva obrany Spojeného kráľovstva. Píše o tom denník Evening Standard.

Elektráreň Vuhlehirsk

Podľa Britov tzv. vagnerovci zrejme uspeli v oblasti okolo tepelnej elektrárne Vuhlehirsk. Je to druhá najväčšia elektráreň na Ukrajine a nachádza sa približne 50 kilometrov severovýchodne od mesta Doneck.

Predchádzajúce správy naznačovali, že továreň bola súčasťou ruskej stratégie na dobytie kritickej infraštruktúry Ukrajiny, ako aj na postup smerom ku kľúčovým mestám Kramatorsk a Sloviansk.

Britská spravodajská služba uviedla, že „niektoré ukrajinské jednotky sa pravdepodobne stiahli z oblasti“ vrátane neďalekej dediny Novoluhanske.

Vagnerovci

Evening Standard pripomína, že Vagnerova skupina je ruská žoldnierska organizácia, o ktorej sa predpokladá, že je napojená na Kremeľ, hoci ruský prezident Vladimir Putin to vždy popieral.

Je v súkromnom vlastníctve, ale jej riadenie a operácie sú „hlboko prepojené“ s ruskou vojenskou a spravodajskou komunitou, tvrdí americké Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).

Podľa západných spravodajských služieb je nasadzovanie týchto bojovníkov vo vojnových zónach, ako je Ukrajina, zahalené tajomstvom v súvislosti s ruskými vojenskými operáciami v zahraničí. Nie je známe ani nič o stratách v radoch vagnerovcov.

Lavrov v Afrike

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva sa venuje aj súčasnému turné ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova po Egypte, Etiópii, Ugande a Konžskej republike.

Podľa rezortu sa Rusko „s veľkou pravdepodobnosťou bude snažiť využiť tieto návštevy na obviňovanie Západu z medzinárodnej potravinovej krízy a na získanie podpory zo strany afrických štátov, ktoré inak zostali neutrálne voči ruskej invázii na Ukrajinu“.

Britské ministerstvo pripomenulo, že Rusko od roku 2014 vynaložilo značné úsilie na zabezpečenie svojho vplyvu v celej Afrike. Vagnerovcov pritom často využívalo ako jeden zo svojich obľúbených nástrojov vplyvu v regióne.

„Rusko sa pravdepodobne primárne angažuje v Afrike, pretože verí, že to posilní jeho identitu ‚veľmoci', po ktorej túži," uvádzajú Briti. Podľa nich sú sekundárnymi cieľmi Moskvy „pravdepodobne zabezpečiť ústupky v oblasti komodít a presvedčiť africké štáty, aby na medzinárodných fórach hlasovali v súlade so záujmami Ruska“.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 archív Gao - Na archívnej snímke z 10. februára 2013 francúzski vojaci zabezpečujú evakuáciu cudzincov počas prestrelky s džihádistami v meste Gao na severe Mali. Budúcnosť misie EÚ v Mali vyzerá čoraz neistejšie vzhľadom na zhoršovanie situácie v tejto africkej krajine. Existujú tiež obavy, aby malijské jednotky vycvičené európskymi inštruktormi neprešli na stranu ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov.  Stabilita Mali má pre Európu strategický význam nielen kvôli tamojším obrovským zásob
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine: Vagnerovci zrejme vypĺňajú medzery ruskej armády