A. Vadala pred policajtmi priznal, že komunikoval s vysokopostavenými ľuďmi na Slovensku. S informáciou prišla talianska novinárka Maria Grazia Mazzola, no nespresnila, či išlo aj o R. Fica.
Ten síce tvrdí, že s A. Vadalom nikdy netelefonoval, ale nepredložil o tom relevantný dôkaz. Potvrdenie od slovenskej prokuratúry má len k tomu, že záznam o takomto telefonáte nie je vo vyšetrovacom spise vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A. Vadala, ktorý na Slovensku dlhodobo podnikal, figuruje aj v iných spisoch.
Ako sa Vadala prezradil agentovi v utajení
Okrem odpočúvania bol na A. Vadalu z talianskej strany nasadený aj agent v utajení. Chválil sa mu, že do kúpy miest v slovenskej štátnej správe investoval milión eur. Z tejto komunikácie existuje prepis.
Mal si týmto spôsobom poistiť, aby colníci, policajti a agenti tajných služieb pracovali pre neho. Hovoril tiež, že si kúpil šéfa SIS, ktorým bol R. Ficom nominovaný Ján Valko.
„Doslova sa podľa investigatívnej novinárky vo vyšetrovacom spise píše, že keď Taliani poslali Slovákom nejakú informáciu o sledovaní Vadalu, šéf našej tajnej služby mu to posunul,“ píše denník Sme.
Antonino Vadala Zdroj: TASR/František Iván
Špeciálne kontakty u Kaliňáka
Talianski novinári informovali aj o tom, že A. Vadala mal mať „špeciálne kontakty“ s ministerstvom vnútra za éry Roberta Kaliňáka.
O konkrétnych ľuďoch má mať údaje na výplatnej listine. V komunikácii s agentom v utajení doslova uviedol, že na nespresnené slovenské ministerstvo chcel umiestniť človeka, ktorého má kúpeného. Nie je v ňom však špecifikované, o ktoré ministerstvo ide.
A. Vadalu zatkli po tom, ako boli zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Z činu bol podozrivý preto, že o ňom a jeho kontaktoch na Úrade vlády pripravoval J. Kuciak článok, ktorý po jeho smrti vydali desiatky médií. V súčasnosti je A. Vadala väzobne stíhaný v Taliansku pre drogovú trestnú činnosť.