Výživové doplnky naberajú na čoraz väčšej popularite. Nie všetky sú však také kvalitné alebo pre človeka prospešné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Lekári, výživoví poradcovia či dermatológia preto poukazujú na to, ako ktoré látky vlastne fungujú a v akej forme je lepšie ich prijímať.

Zázračný biotín?

Medzi najpopulárnejšie výživové doplnky v súčasnosti patria tie s obsahom biotínu či kolagénu, píše CNBC. Príjem veľkého množstva biotínu prostredníctvom prípravkov však môže napríklad ovplyvniť fungovanie štítnej žľazy, srdca, alebo množstvo vitamínu D, tvrdí doktorka Rebecca Harmanová, odborná asistentka odboru dermatológie na Harvardskej lekárskej fakulte.

Lepšie a bezpečnejšie je prijímať biotín či kolagén prirodzene prostredníctvom vyváženej stravy. Veľké množstvo týchto látok sa prirodzene vyskytuje vo fazuli či mliečnych výrobkoch.

Lepšou voľbou je prirodzená strava

O magnéziových výživových doplnkoch prevláda názor, že zlepšujú spánok. Ak však človek nemá deficit magnézia, neodporúča sa ho užívať. Priveľa magnézia totiž môže privodiť nepravidelnosť srdcového rytmu alebo problémy s obličkami. Prirodzene je príjem magnézia lepší zo špenátu, arašidového masla alebo banánov.

Podľa doktorky Elizabth Koovej takisto nie je nutné za každú cenu užívať multivitamíny v inej forme, než v prirodzenej strave. Vhodnými potravinami na získanie multivitamínov pre telo sú fazuľa, rôzne zrná, či čerstvé ovocie a zelenina. Vegánom, vegetariánom alebo ľuďom so žalúdočnými problémami však doktorka odporúča, aby do svojho jedálnička zaradili výživové doplnky s multivitamínmi, keďže práve pre nich môžu byť prospešné.

V chrípkovom období mnoho ľudí užíva ako doplnok stravy vitamíny C a D, aby posilnili svoju imunitu. Podľa doktora Michaela Ben-Adereta však nie je stále dostatočne preukázané, ako účinné tieto doplnky v skutočnosti sú. Pomôcť môžu ľuďom s nedostatkom vitamínu C alebo D, ale bežný človek svojmu imunitnému systému pomôže viac, ak sa bude zdravo a vyvážene stravovať, cvičiť, dodržovať spánkový režim a pravidelne sa nechá zaočkovať.

Ak si však človek predsa len chce kúpiť výživové doplnky, je dobré myslieť na niekoľko zásad:

  1. Malo by ísť o oficiálne schválené výživové doplnky
  2. Produkt by mal naozaj obsahovať látky, o ktorých tvrdí, že sa v ňom nachádzajú
  3. Je dobré, ak existujú dôkazy, ktoré podporujú efektívne používanie konkrétneho produktu
  4. Človek by mal výživové doplnky kupovať iba od spoločností, ktoré sú dôveryhodné
  5. Výživové doplnky by mali byť dostatočne testované a malo by byť známe ich zloženie, prípadne aj možné vedľajšie účinky
  6. Pred užívaním doplnkov je potrebné poradiť sa so svojím lekárom

Ďalšie dôležité správy

Strata rastlinných druhov môže ľudstvo pripraviť až o polovicu liekov, tvrdí nová štúdia.
Neprehliadnite

Experti na starnutie vybrali päť overených výživových doplnkov pre dlhší a zdravší život