Európa sa musí pripraviť na záťaž pre systém verejného zdravia v dôsledku zvýšeného užívania drog v nasledujúcich rokoch, uviedol šéf práve zreformovanej Agentúry Európskej únie pre drogy (EUDA) Alexis Goosdeel.
V rozhovore pre Bloomberg podotkol, že potrvá minimálne dva až tri roky, kým sa prejavia širšie dôsledky na zdravie Európanov, čo ešte viac zaťaží rozpočty krajín. „To je potenciálna časovaná bomba z hľadiska ohrozenia verejného zdravia a rozpočtov členských štátov“.
Odborník na verejné zdravie A. Goosdeel vedie Agentúru EÚ pre drogy od roku 2016, začínal v nej v roku 1999. Predtým založil belgickú neziskovú organizáciu zameranú na znižovanie škôd spôsobených drogami.
Počas Goosdeelovho pôsobenia zaznamenala EÚ masívny príliv kokaínu. Analýza komunálnych odpadových vôd preukázala zvyšujúcu sa spotrebu. Zo správy agentúry vyplýva, že v 49 z 72 miest došlo v roku 2023 k nárastu užívania kokaínu v porovnaní s rokom 2022. Trinásť miest zostalo konštantných a desať zaznamenalo pokles.
Kokaín bol v roku 2022 druhou najčastejšou drogou medzi ľuďmi nastupujúcimi na špecializovanú liečbu drogovej závislosti po prvýkrát v živote, pričom ju uviedlo približne 29-tisíc ľudí. Je spájaný s 23 percentami úmrtí spôsobených drogami.
Správa zistila, že medzi prvým užitím kokaínu a prvou liečbou problémov súvisiacich s kokaínom je oneskorenie 13 rokov, čo vedie A. Goosdeela k názoru, že dôsledky na verejné zdravie zo zvýšenej spotreby sa ešte len prejavia. Krajiny EÚ v roku 2022 nahlásili rekordné množstvo kokaínu už šiesty rok po sebe.
Ďalším veľkým problémom je výskyt nových psychotropných látok, ktoré agentúra sleduje už 27 rokov. Každé dva týždne sa objavuje nová látka. Hoci heroín zostáva najbežnejšie používaným nelegálnym opioidom v Európe, objavenie nových syntetických drog vyvoláva obavy.