Uzbekistan sa vymedzil voči ruskému návrhu, aby vytvoril spoločne s Kazachstanom a Ruskom takzvanú plynovú úniu. Minister energetiky Žurabek Mirzamachmudov uviedol, že Taškent nebude súhlasiť s politickými podmienkami, ktoré by mohli ohroziť jeho národné záujmy, a že prípadná preprava plynu cez jeho územie bude mať čisto obchodný charakter. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o ďalší príklad toho, že Rusko naráža pri pokusoch presadzovať svoju vôľu v ostatných bývalých sovietskych republikách na čoraz väčšie problémy.

Dohode áno, únii nie

O pláne na vytvorenie plynovej únie hovoril podľa agentúry Interfax v novembri podpredseda ruskej vlády Alexander Novak, podľa ktorého by tento projekt mal podporiť dodávky medzi Ruskom, Kazachstanom a Uzbekistanom a tiež vývoz plynu do ďalších krajín vrátane Číny. Čo by ale presne plynová únia obnášala, nepriblížil.

„Aj keby sme uzavreli s Ruskom dohodu o plyne, neznamená to, že vytvoríme úniu,“ zdôraznil v stredu uzbecký minister Mirzamachmudov. Zdôraznil, že prípadná dohoda bude mať charakter technickej zmluvy.

„Ak budeme dovážať plyn z iného štátu, budeme s ním spolupracovať čisto na základe komerčnej a obchodnej zmluvy. Nikdy nebudeme súhlasiť s politickými podmienkami výmenou za plyn,“ podčiarkol minister. Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov dnes ale uviedol, že agentúra Reuters stredajšiu správu o uzbeckej reakcii na ruský návrh významovo posunula a že Moskva si výmenou za plyn žiadne politické podmienky ani nekladie.

Vymedzil sa aj Kazachtan

Voči návrhu na vytvorenie trojstrannej plynovej únie sa už skôr vymedzil aj Kazachstan. Jeho ministerstvo zahraničia po rokovaní prezidenta krajiny Kasyma-Žomarta Tokajeva a ruského prezidenta Vladimira Putina v novembri podľa kazašských médií oznámilo, že nedovolí, aby ostatné krajiny mohli Kazachstan prípadne obviniť z napomáhania Rusku v obchádzaní sankcií.

Uzbekistan aj Kazachstan ťažia zhruba toľko zemného plynu, koľko ho spotrebujú. Obe krajiny sú s Ruskom prepojené plynovodom a prechádza nimi samostatný plynovod smerujúci do Číny, pripomína Reuters. Oba plynovody však prevažne čerpajú plyn z Turkménska.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Lubmin - Na archívnej snímke z 15. februára 2022 potrubie na plynovode Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v Lubmine na severozápade Nemecka. Zatiaľ čo západní spojenci v utorok diskutujú o tom, aké sankcie by mali byť uvalené na Rusko v reakcii na uznanie nezávislosti dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ich vyzval, aby zaujali tvrdý postoj. Podľa agentúry AFP Zelenskyj počas utorkovej tlačovej konferencie po boku estónskeho prezi
Neprehliadnite

Čína sprevádzkovala ďalšiu časť plynovodu, ktorý vedie z Ruska