„Po ťažkej chorobe zomrel vynikajúci štátnik a politik, prezident Uzbeckej republiky Islam Abduganijevič Karimov, “píše sa vo vyhlásení.
„Opustil nás, “reagovala dcéra zosnulého uzbeckého prezidenta Lola Karimovová. Karimovov pohreb sa bude konať v sobotu 3. septembra v meste Samarkand.
I. Karimova hospitalizovali v sobotu ráno po tom, ako utrpel krvácanie do mozgu, avšak jeho stav bol spočiatku označovaný za stabilizovaný. Správy o Karimovovej smrti sa začali šíriť krátko po jeho hospitalizácii, avšak uzbecká vláda ich potvrdila až piatok večer.
O Karimovovej smrti už informovali viaceré agentúry, ktoré sa odvolávali sa na údajné vyhlásenie uzbeckej vlády pôvodne zverejnené agentúrou Interfax. Samotný Interfax predmetnú správu zakrátko stiahol s vysvetlením, že bola zverejnená v dôsledku technickej chyby.
I. Karimov vládol v Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, autoritárskym štýlom od roku 1989 - najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident. Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu.
Neistota okolo zdravotného stavu prezidenta I. Karimova vyvolávala už niekoľko dní obavy, že Uzbekistan môže postihnúť vlečúci sa vnútropolitický zápas medzi záujmovými skupinami o vedenie krajiny - a to by mohli využiť islamskí radikáli.
Prezentoval sa ako ochranca stability v krajine, susediacej s nepokojným Afganistanom. Kritici ho ale obviňovali, že hrozbu islamistov využíva ako zámienku na potlačenie akéhokoľvek disentu. Hlásil sa k odkazu krutého dobyvateľa Tamerlána.
Reuters poznamenal, že jeho odporcovia v ňom videli surového diktátora držiaceho sa pri moci aj mučením svojim odporcov. Na nabádanie Západu k rešpektovaniu ľudských práv reagoval odmietaním toho, aby sa niekto „zasahoval do vnútorných záležitostí Uzbekistanu “.
Funkcie hlavy štátu po smrti pripadla predsedovi Senátu, ktorým je Nigmatilla Juldašev.