Zdravotnícke zariadenia sa vo vojne stávajú terčmi, varuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V prvej časti tohto roku zaznamenala po celom svete doteraz najvyšší počet útokov na miesta poskytovania zdravotnej starostlivosti v histórii.
Útoky na nemocnice
WHO overila 89 útokov na zdravotnícke zariadenia za prvých 75 dní tohto roku – vrátane 43 útokov na Ukrajine, píše server The Independent. Ukrajinský zdravotnícky systém podľa nej „balansuje na hrane".
„Zdravie sa v týchto situáciách stáva terčom, stáva sa súčasťou vojnovej stratégie a taktiky. To je úplne neprijateľné," uviedol krízový koordinátor WHO Mike Ryan. „Je to v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom," zdôraznil.
Strany konfliktu majú totiž na základe tohto práva prijať také opatrenia, aby na zdravotníckych pracovníkov nezaútočili ani neúmyselne.
Podpora posilnenie
„Zdravotnícky systém na Ukrajine balansuje na hrane. Vedie si výnimočne dobre, ale treba ho podporiť, posilniť, dať mu základné nástroje na záchranu životov," uviedol ďalej Ryan.
Okrem 43 útokov na Ukrajine Svetová zdravotnícka organizácia overila v prvých mesiacoch tohto roku napadnutie zdravotníckych zariadení v Afganistane, Burkine Faso, Kongu, Líbyi, Nigérii, Palestíne, Sudáne a Sýrii, píše The Independent. Bolo pri nich zabitých 35 ľudí, ďalších 53 utrpelo zranenie.