Slovenská advokátska komora považuje za alarmujúce množiace sa prípady útokov na advokátov. Zo stredy na štvrtok explodovalo nástražné zariadenie pred domom, ktorý podľa medializovaných informácií spoluvlastní advokátka Danica H. Tá je mediálne známa zastupovaním košickej podnikateľky Eleonóry M. Komora verí, že sa podarí polícii tento útok objasniť skôr, ako „príde k niečomu tragickejšiemu.“ Zároveň jej predstavitelia pripomenuli, že dodnes nie sú objasnené vraždy advokátov Ernesta Valka, Ľubice Kolesárovej a Mareka Rakovského. Komora verí, že policajný zbor zvýši úsilie pri hľadaní vrahov vyššie spomenutých advokátov.
V rámci obyvateľov Európskej únie vo veku 20 až 64 rokov, ktorí nemajú občianstvo, bolo v roku 2015 ekonomický aktívnych (zamestnaní a nezamestnaní) 69,8 percent. V rámci obyvateľov EÚ, ktorí sú občanmi členských krajín, bolo ekonomických aktívnych 77,3 percent. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Vo väčšine členských štátov bola ekonomická aktivita občanov vyššia ako ekonomická aktivita cudzincov. Výnimkou boli Grécko, Slovinsko, Slovensko, Taliansko, Španielsko, Cyprus, Portugalsko, Česká republika a Maďarsko.
Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 k 30. aprílu tohto roka v štrnástich operačných programoch 10,945 mld. eur. Miera čerpania dosiahla 94,21 % z celkového záväzku takmer 11,618 mld. eur.
Petíciu za zastavenie výrubov stromov na Slovensku podpísalo už vyše 10 900 ľudí, pričom jej signatári ju minulý týždeň odovzdali na Úrad vlády SR. Autori petície žiadajú vládu o okamžité zastavenie plošného a líniového výrubu v poľnohospodárskej aj urbánnej krajine, ako napríklad pri vodných tokoch, v parkoch, lesoparkoch, alejach a cestách na celom Slovensku. Petícia sa nekončí, podpisy budú zbierať naďalej. Signatári požiadajú o súčinnosť ministerstvá životného prostredia, dopravy, pôdohospodárstva a spravodlivosti. Požiadajú aj parlamentný výbor pre životné prostredie, aby sa touto petíciou začal zaoberať .
Nemecký prezident Joachim Gauck sa nebude na budúci rok druhýkrát uchádzať o funkciu prezidenta. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii v Berlíne. Za dôvod svojho rozhodnutia sedemdesiatšesťročný J. Gauck označil svoj vysoký vek. Nemohol by vraj garantovať, že by sa úradu dokázal venovať s rovnakou energiou ako doteraz. Nový spolkový prezident sa bude v Nemecku voliť vo februári 2017.
Spoločnosť Virtuse Energy uzavrela v Číne najväčší obchod s emisnými povolenkami v tomto roku. Firma zobchodovala 63-tisíc ton emisií za niečo vyše 100-tisíc eur. Aj keď oproti európskemu trhu nejde o výnimočný objem pre Čínu, hodnota tohto obchodu niekoľkonásobne prevýšila priemerný objem na čínskej burze. „Išlo o obchod s najväčším podalokovaným producentom na Shenzhenskej emisnej burze. Transakcia predstavovala takmer 20 percent kapacity v celej provincii. Aj preto si to všimol celý emisný trh v Číne. V minulosti sme už mali niekoľko úspešných obchodov, ale tento je pre nás vstupom do prvej ligy,“ povedal pre portál vEnergetike.sk majiteľ spoločnosti Virtuse Energy Rastislav Vasilišin.
Dvojica kozmonautov z USA a Ruska v pondelok na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) po prvýkrát vstúpila do experimentálneho nafukovacieho modulu BEAM, ktorý bol napustený koncom mája. Modul je testovaný ako možný predchodca budúcich základní s ľudskými posádkami na Mesiaci alebo na Marse. Do modulu ako prví vstúpili Američan Jeff Williams a Rus Oleg Skripočka. Odobrali vzorky vzduchu, inštalovali zariadenie pre lepšiu vzduchovú cirkuláciu a umiestnili dovnútra niekoľko snímačov.
Moskva znovu potvrdila obavy z rozšírenia NATO na východ a pohrozila odvetou. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Rusko prijme „náležité kroky", aby zaistilo svoju bezpečnosť. Ruskí susedia to vraj určite pochopia. „Neskrývame svoj negatívny postoj k posúvaniu vojenskej infraštruktúry NATO k našim hraniciam a na zaťahovanie nových štátov do vojenských aktivít tohto bloku," povedal S. Lavrov na tlačovej konferencii so svojím fínskym partnerom Timom Soinim.
Deti príslušníkov niektorých národnostných menšín žijúcich na Slovensku sa vlani vzdelávali vo svojich jazykoch v materských, základných i stredných školách. K 15. septembru 2015 bolo na Slovensku 2 935 štátnych, súkromných aj cirkevných škôlok. V 354 z nich sa učilo iným jazykom ako slovenským, a teda maďarským, ukrajinským, nemeckým alebo iným. Vyplýva to zo správy o postavení a právach príslušníkov menšín v SR za rok 2015, ktorou sa bude v stredu 8. júna zaoberať vláda na svojom rokovaní.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.