Páchateľom by mal byť odmietnutý žiadateľ o azyl zo Sýrie, polícia ho poznala kvôli jeho kriminálnej minulosti, okrem iného kvôli drogovým deliktom. V pondelok to v rozhovore s agentúrou DPA vyhlásil bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann. Spomínaný Sýrčan bol podľa všetkého považovaný za problematického. J. Herrmann totiž povedal, že polícia sa správaním tohto človeka zaoberala opakovane.
Podľa najnovších informácií mužovi hrozila deportácia do Bulharska. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu nemeckého ministerstva vnútra. Sýrčanov nemožno vyhostiť priamo do Sýrie kvôli situácii, ktorá v krajine zmietanej občianskou vojnou panuje.
Ako hovorca Tobias Plate dodal, ,,v tejto chvíli nedokážeme povedať", prečo k deportácii dvadsaťsedemročného odmietnutého žiadateľa o azyl nedošlo. Sýrčan, ktorý pri útoku zahynul, dostal celkom dva príkazy na vyhostenie. Druhý mu bol doručený tento rok 13. júla, predchádzajúci príkaz bol vydaný 22. decembra roku 2014. Podľa hovorcu mal byť muž deportovaný do Bulharska, pretože práve v tejto balkánskej krajine prvýkrát požiadal o azyl.
Islamský štát
Aktualizované 17:05
K nedeľnému útoku v bavorskom Ansbachu sa v pondelok podvečer prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS). Podľa agentúry Reuters to IS oznámil prostredníctvom svojej agentúry Amaki. „(Útočník) vykonal operáciu v reakcii na výzvy k útokom na krajiny, ktoré sú súčasťou koalície, ktorá bojuje proti Islamskému štátu," uviedla agentúra Amaki.
O Sýrčanovi je tiež známe, že sa liečil na psychiatrickej klinike, pretože sa dvakrát pokúsil o samovraždu. Udalosť v Ansbachu nie je podľa J. Herrmanna možné považovať za obyčajný pokus o samovraždu, pretože Sýrčan pridal do batohu s výbušninou aj mnoho ostrých kovových častí, ktorých cieľom je v okolí explózie napáchať čo najväčšie škody. „Preto musíme vychádzať z toho, že toto nebola len obyčajná samovražda, lebo chcel zrejme zabiť čo najviac ľudí," povedal.
Žiada zmenu zákonov
Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann po sérii útokov, ktorým v uplynulom týždni Bavorsko čelilo, vyzval spolkovú vládu kancelárky Angely Merkelovej, aby zmenila zákony, a umožnila tak nasadenie armády pri podobných atentátoch. Povojnová nemecká ústava to neumožňuje, povolanie vojska je obmedzené len na stavy ohrozenia krajiny, poznamenala agentúra AP.
J. Herrmann doterajšie obmedzenie považuje za zastarané. Pri útokoch, ako bol ten nedeľný v Ansbachu či piatkový v Mníchove, by pritom podľa neho mohla armáda vypomáhať polícii. Nemci podľa J. Herrmanna majú právo na bezpečie.
Krajinský minister vnútra tiež žiada aj úpravy ďalších spolkových zákonov, ktoré riešia trestnoprávnu alebo prisťahovaleckú otázku. „Musíme ostatným objasniť, že zákony tejto krajiny sa musia rešpektovať," povedal s tým, že kto tak robiť nebude, bude musieť krajinu opäť opustiť.
Sýrčan sa podľa svedeckých výpovedí krátko pred činom pokúsil dostať na hudobný festival Ansbach Open, kam sa mu ale nepodarilo preniknúť, pretože nemal vstupenku. Následne neďaleko vstupnej brány odpálil nálož, ktorú mal v batohu. Ansbach leží asi 40 kilometrov západne od Norimbergu, mesto má okolo 40.000 obyvateľov.