S A. Breivikom či T. McVeighom Aleka Minassiana spájal komplikovaný vzťah k ženám. Podobných útokov, za ktorými stoja sexuálne frustrovaní muži, je oveľa viac.  

Len niekoľko hodín pred útokom zavesil na svoj facebookový profil odkaz, v ktorom sa označil za vojaka a útokom oznámil začiatok „povstania incelov“. Ide o skratku, ktorá znamená v angličtine „involuntarily celibate“, teda mužov, ktorí držia nedobrovoľne celibát. V drvivej väčšine sú pre opačné pohlavie nepríťažliví, a preto aj sexuálne frustrovaní.

Hnutie funguje predovšetkým v online komunite a tvoria ju zdeprimovaní muži, ktorí oslavujú pomstu ženám formou znásilnení alebo fyzických trestov. Útočník z Toronta vyzýval k oslave Elliota Rodgera, ktorého nazýval „pravým džentlmenom“.

Bol to 22-ročný chlapec, ktorý v Kalifornii v roku 2014 zabil šesť ľudí – tri dievčatá zabil vo svojom byte, potom si to nasmeroval na dievčenský internát. Pred incidentom zverejnil na Youtube video, kde sa sťažoval na osamelosť a nezáujem žien. Priznal, že je vo svojich 22 rokoch stále panic.

„Dievčatá, vy sa o mňa nezaujímate a ja neviem prečo. Som slušný, naozajstný džentlmen, a napriek tomu ste mi nikdy nedali šancu. Všetky vás za to potrestám. Je to nespravodlivé, je to zločin,“ povedal. Dodal, že je naštvaný aj na mužov, ktorí sú šťastnejší a úspešnejší ako on. „Zaslúžim si dievčatá viac ako všetci tí flákači. Uvidíte, že ja som v skutočnosti najlepší, že som alfa samec,“ dodal na videu, ktoré YouTube stiahol.

Viacero prípadov má rovnaký motív

Do pomyselného klubu incelov patrí aj ďalší kanadský útočník Alexandre Bissonnette, ktorý vlani zavraždil šesť ľudí v Quebecu. Bol to xenofób, ktorý na internete rád trolloval v diskusiách o utečencoch a feminizme. Strojca teroristického útoku v Oklahoma City T. McVeight podľa ľudí, ktorí ho poznali, trpel tým, že nikdy nemal priateľku a cítil sa ženami odmietaný.

Ostro antifeministický a pohŕdavý k ženám bol vo svojom manifeste aj spomínaný Nór Anders Breivik, ktorý mal komplikovaný vzťah k svojej matke, čo s chladnou dokonalosťou opísala v knihe Jeden z nás nórska reportérka Åsne Seierstad. Zložitý vzťah k ženám mal aj útočník v Orlande Omar Mateen, ktorý zabil v nočnom gej bare 49 ľudí – trpel depresiami a doma týral svoju ženu.

Sociálna sieť Reddit, kde sa hnutiu incelov darí najviac, má vyše 40-tisíc členov. Sieť niektoré komunity po útoku zrušila. Členov bizarnej subkultúry spája neschopnosť nájsť si sexuálnu partnerku a majú na to vlastné vysvetlenie.

Svoju neúspech si vysvetľujú tým, že všetky atraktívne ženy (hovoria im „stacy“) sú povrchné a zlomyseľné bytosti, ktoré priťahujú len svalnatí alfa-samci (tých zase prezývajú „chad“). Chad je braný ako mužský ideál, ktorého sa nedarí incelom napodobniť kvôli genetike.

Prostredie Barneyho Stinsona

Hnutie vyrástlo v prostredí, v ktorom sa aj po zrovnoprávnení žien darí presvedčeniu v mužskú nadradenosť. Nový punc im dali aj takzvaní pick-up artists, muži vyžívajúci sa v „balení“ žien. Typickým prípadom je postava Barneyho Stinsona zo seriálu How I Met Your Mother.

Hlavným predstaviteľom tejto subkultúty je Roosh V, 38-ročný atraktívny Američan Daryush Valizadeh, ktorý má Youtube kanál a blog. Na nich rozdáva psychologické rady, ako byť alfa samcom, ako byť pri balení žien sebavedomý a asertívny a neunudiť ženu k smrti.

Na technikách a tipoch na úspech u žien nie je samozrejme nič zlé, hoci takéto blogy a zoznamkové sociálne siete ako Tinder podporujú trend hook-up kultúry (sexu na jednu noc). Problém sú skôr skreslené zovšeobecňujúce názory o ženách ako o menejcennom pohlaví. Lenže rady niekedy nepomáhajú a mladých mužov to privádza k šialenstvu.

Kto sú incelovia?

Títo záletníci, aktivisti za mužské práva či nešťastne rozvedení muži sa združujú na weboch, fórach a sociálnych sieťach. V diskusiách poukazujú na to, že s mužmi sa v spoločnosti vo všeobecnosti zaobchádza oveľa neférovejšie ako v prípade žien: muži sú častejšie obviňovaní z vymysleného sexuálneho obťažovania, vo väzení strávia v priemere o 63 percent viac času ako ženy (myslí sa vymeraný trest) a v USA navštevuje vysoké školy o 12 percent žien viac ako mužov.

Riešia nespravodlivé otcovské práva po rozvode, diskrimináciu na pracovnom trhu, a nájde sa medzi nimi aj skupina zarytých odporcov manželstva. Osobitnou skupinou sú napríklad mužské obete znásilnenia či zneužitia, na ktoré sa verejnosť pozerá skôr s posmechom, a preto sa boja prehovoriť.

Na chybe je spoločnosť

Keďže vraj ide o zjavnú nespravodlivosť (členovia komunity predsa za svoju genetickú výbavu nemôžu), jedna z frakcií v komunite hlása, že jedinou adekvátnou odpoveďou na tento stav je násilie. Presadzujú povstanie beta-samcov, ktorí zrušia pre nich nevýhodný sexuálny status-quo. Do komunity patril aj Alek Minassian.

Nebezpečnými ich pre celú spoločnosť nerobí pocit nedostatočnosti, ale presvedčenie, že sú voči svojej sexuálnej abstinencii bezmocní, z čoho odvodzujú svoj nárok páchať násilie. Hoci členovia zažívajú denné odmietanie zo strany „povrchných“ žien, vinná je podľa nich celá spoločnosť, ktorá takýto útlak umožňuje.

Inceli sa povýšili na akúsi spoločenskú vrstvu chudákov, ktorí majú právo požadovať revolúciu. „Nevyčítam Alekovi Minassianovi jeho čin. Vyčítam spoločnosti, že s nami zaobchádza ako s odpadom,“ napísal jeden z členov komunity Incels.me podľa portálu Vox.

Namiesto toho, aby sa snažili navzájom podporovať a pracovať na riešení svojich problémov ako skupina, v niektorých komunitách debaty umožňujú, aby sa ich odpor proti ženám zintenzívnil. Vidia svet len prostredníctvom nároku: sex je ich právo, ale nemôžu ho mať, pretože ženy sú povrchné.

Na sociálnych sieťach sa mnohí sexuálni abstinenti navzájom provokujú a radikalizujú. Väčšina z nich len čerí vodu frustrácie, ale niektorí aj vďaka povzbudivým slovám začínajú hovoriť o masových streľbách.

Keďže ženy sú v modernej spoločnosti oslobodené a partnerov si vyberajú slobodne, môžu sa rozhodnúť spávať len s atraktívnymi mužmi a ignorovať incelov. Tí vidia seba ako spoločenskú triedu utláčanú sociálnym systémom zmanipulovaným v prospech pekných ľudí. V komunite hovoria, že sú súčasťou proletariátu a chadovia sú buržoázia. Prirodzený dôsledok tejto myšlienky je jasný: ak je koreňom problému nespravodlivý sociálny systém, potom musí nastať revolúcia, ktorá by to zmenila.

Komentátor denníka The Guardian Gary Younge pripomína, že komunita incelov sa v rôznych obmenách vynára v spoločnosti už dlhšie. Patrí do širšej demografickej skupiny zvanej manosphere, ktorá ponúka ideologické ospravedlnenie pre tých, ktorí chcú ženy ovládať a nakladať s nimi podľa ľubovôle.

Gamergate

Príkladom, ako sa frustrácia môže prejaviť, je aj škandál Gamergate, ktorý vyvrcholil v roku 2014. Išlo v ňom najmä o to, že niekoľko novinárok a feministických aktivistiek z oblasti informačných technológií obvinilo komunitu hráčov počítačových hier zo sexizmu, mizogýnie a výrobcov videohier z nerealistického, sexistického zobrazovania ženských postáv a žiadali nápravu.

Odpoveď bola okamžitá: na sociálnej siete Reddit, diskusných platformách 4chan a 8chan a z YouTube kanálov sa okamžite vyrojila armáda používateľov, ktorá aktivistky obvinila z pokusu umelo manipulovať so slobodným prostredím videohier podľa zásad ľavice a politicky korektnej cenzúry. Reakcia zahŕňali všetko od diskusie, cez bežné online trollenie aktivistiek až po neakceptovateľné vyhrážky smrťou a sexuálnym násilím.

Ich členovia sú súčasťou alt-right, teda krajnej pravice, ktorá si osvojila populárnejšie myšlienky libertarianizmu, slobody jednotlivca a absolútnej slobody prejavu, ale aj neduhy z minulosti – rasizmus, vyhrotený nacionalizmus a hlavne patriarchálne videnie spoločnosti.

Títo muži majú v dnešnej spoločnosti pomerne široký manévrovací priestor s presahom aj v politike. Vzorom je americký prezident Donald Trump, ktorý bol obvinený zo znásilnenia a existujú početné záznamy, na ktorých otvorene znevažuje vzhľad a intelekt žien.

Ešte v roku 2005 vyšla kniha TrumpNation, kde D. Trump autorovi knihy povedal, že jeho najobľúbenejšia časť vo filme Pulp Fiction je, keď chlapík kričí na svoju ženu, aby sa upokojila (skúste si pozrieť video).

Pre incelov je príznačná ešte jedna vec – kým väčšina ľudí nerada spája neúspech so svojou osobou, v prípade incelov ich neúspech priťahuje a definuje ich osobnosť – je dôležitý pre ich identitu a vysvetlenie hnevu. Nenávidia to, čo nemôžu mať.

Novodobý „proletariát“ nemá v úmysle sa emancipovať tak, ako v minulosti gejovia. Chcú sa zatiaľ len pomstiť, a preto sú náchylnejší vstúpiť do extrémistických skupín, ktoré majú blízko k terorizmu.