Ján Čarnogurský vidí KDH skôr pri Smere

Spolupráci KDH a Smeru-SD by nemusel brániť ani Štefan Harabin či nevymenovaný generálny prokurátor. V rozhovore pre televíziu TA3 to povedal bývalý líder KDH Ján Čarnogurský. Myslí si, že ani Smer-SD nechce udržať súčasného šéfa Najvyššieho súdu za každú cenu.

„Myslím, že áno, ale automatické to nie je,“ odpovedal na otázku, či by mohol existovať programový prienik medzi Smerom-SD a KDH. Koalíciu pravice vidí naopak skepticky. Poukázal na spory koaličných strán ešte pred pádom vlády Ivety Radičovej a aj na súčasné škriepky stredopravých politikov.

J. Čarnogurský do budúcna nevylúčil kandidatúru na prezidenta, ak by mal podporu.

Robertovi Ficovi nevadila ani kombinácia Smer-KDH-Most

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa v diskusii na portáli Aktuálne.sk priaznivo vyjadril k povolebnej spolupráci Smer-SD, KDH a Most-Híd. Reagoval na názor čitateľa, podľa ktorého by takéto zoskupenie bolo krokom vpred. „Smer je jednoznačne za spoluprácu štandardných politických strán a hoci nikoho nevylučuje z možnej spolupráce, musím skonštatovať, že Vaša politologická úvaha je veľmi presná a jej prípadná realizácia v praxi by bola pre Slovensko vhodným variantom,“ odpovedal R. Fico.

Črtá sa povolebná koalícia Smeru a KDH?

Signálov je viacero, ale nemusí sa to nevyhnutne stať. Smer-SD by podľa niektorých prieskumov mohol vládnuť aj sám. V KDH existuje skupina politikov, ktorá nie je koalícii s R. Ficom naklonená. Lídri KDH pripúšťajú vládu so Smerom-SD, oficiálne však hovoria o veľkej koalícii. Smer-SD aj pred voľbami v roku 2006 spomínal možnosť kabinetu skombinovaného z opozičných a koaličných strán, nakoniec však vládol so SNS a ĽS-HZDS.

A ak by kresťanskí demokrati obhájili pozíciu najsilnejšej pravicovej strany z prieskumov a volebné výsledky by im dali šancu zostaviť koalíciu bez Smeru-SD, mohli by si nárokovať kreslo premiéra. Aspoň ako podnet na uvažovanie by to pre Jána Figeľa mohlo byť lákavé. Na druhej strane žiaden prieskum ešte neukázal, ako by sa dala vytvoriť nová stredopravá koalícia bez veľkých ťažkostí a rozporov.

Ústretové signály Fica i Čarnogurského

Snem KDH v Nitre v roku 2009

Okrúhly stôl pozeralo vyše 130-tisíc ľudí

Televízny okrúhly stôl venovaný demonštráciám proti kauze Gorila podľa informácií TRENDU pozeralo 132-tisíc ľudí nad 12 rokov, čo predstavuje podiel na trhu 5,9 percenta. Diskusia bola najsledovanejším program Dvojky v stredu a na štandardné pomery druhého okruhu televízie išlo o výrazne nadpriemerný výsledok.

Ľudí z protestov proti kauze Gorila reprezentovali Filip Roháček a Peter Pčolinský. Ten okrem iného naznačil, že skutočnú zmenu si môže vynútiť len ulica: „My sme presvedčení, že akákoľvek strana sa dostane do parlamentu, akákoľvek vláda vznikne po voľbách, nezmení sa nič.“ Napriek tomu vyzval ľudí, aby išli voliť.

V takmer hodinu a pol trvajúcej diskusii dostali pomerne veľký priestor aj politici. Využili ho aj na prezentáciu svojich známych názorov – Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS hovorila, že jej strane na vyšetrení Gorily záleží a pripomínala, že Smer-SD nechcel zahlasovať za zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov. Robert Kaliňák oponoval, že návrh bol zlý a koalícia vedela, že nemá podporu. Martin Poliačik zo SaS vyzdvihoval, že liberáli sa v Gorile nespomínajú. Kresťanský demokrat Radoslav Procházka viackrát poznamenal, že prišiel najmä počúvať.

R. Kaliňák a R. Procházka načali aj tému zmeny volebného systému, pričom obaja sa prihovárali za viac volebných obvodov. Na detailnejšiu diskusiu však nedošlo.

Sľubujú stupňovanie protestov

Organizátori protestov Gorila sľubujú „stupňujúce“ sa akcie. Vrcholom má byť bratislavská demonštrácia deň pred voľbami, na piatok sa plánujú mítingy v Martine, Ružomberku a Prešove. Oznámili to po celoslovenskom stretnutí v Bratislave, ktoré sa konalo v stredu a vo štvrtok. Okrem protestov sa chystajú aj diskusie a fóra. Na Facebooku skupiny Protest Gorila sa pritom objavovali informácie o rozporoch na stretnutí.

Debatu s organizátormi protestov Gorila ohlásila na dnes aj mimoparlamentná Zmena zdola Jána Budaja. Spomedzi hlavných tvárí demonštrácií na stretnutí vystúpil novinár Tom Nicholson. Alena Krempaská, ktorá vystupovala ako hovorkyňa protestov, naopak podľa facebookovskej stránky Zmeny zdola účasť odriekla. 

Ústretové signály Fica i Čarnogurského

Diskusia Zmeny zdola

SaS láka aj na vlastné chyby

SaS si na svojej internetovej stránke pripravila vedomostný test o svojej činnosti. Medzi otázkami sa objavujú aj kauzy ako let Richarda Sulíka do Salzburgu, Liberálny dom, hayekovci či Sasanka. Záujemcovia si môžu obvykle vyberať odpoveď z troch možností. Ak čitateľ nevie "správnu" informáciu, obvykle úspešne zaberie tipovať najprijateľnejšiu možnosť pre SaS. Kto vyplnení celý test, dostane možnosť pomôcť strane s roznášaním volebných brožuriek.

Bývalý poradca odporúča M.Dzurindovi rýchly odchod

Mikuláš Dzurinda by mal odstúpiť z vedenia SDKÚ-DS, aj keď do volieb zostáva len niečo vyše troch týždňoch. Pre denník Sme sa takto vyjadril jeho bývalý poradca ešte z čias 90. rokov Martin Lengyel. „Ja by som odstúpil s celým vedením a na kolenách by som poprosil Ivetu Radičovú, aby aspoň na rok prevzala vedenie strany. Za ten rok sa strana obrodila a bola znova relevantná,“ vyhlásil.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa naopak v stredu vyjadrila tak, že na odstúpenie lídrov pred voľbami je už neskoro.

Igor Matovič vzal výroky predsedu Smeru doslova

Na reči o zmenách ústavy v réžii Smeru-SD si dáva strana pozor, Robert Fico však neustriehol dôsledky iného svojho výroku zo stredajšej tlačovej konferencie. Líder Smeru povedal, že by radšej sedel v parlamente len so 40-timi poslancami, ako by tam mali byť zastúpení aj politici ako Igor Matovič.

Hlavná tvár Obyčajných ľudí I. Matovič hneď toto tvrdenie využil. Ponúkol R. Ficovi, že ak zoškrtá kandidátku na 40 poslancov, on odstúpi z volieb. „Aj tento návrh potvrdzuje, že pán Matovič je typom politika, ktorý nemá verejnosti čo ponúknuť, len takéto hlúposti,“ rozčuľoval sa Smer-SD.

Lucia Žitňanská rozdáva tresty

Súdny znalec z kauzy platinové sitká bude vyčiarknutý zo zoznamu a dostane pokutu 1200 eur. Oznámila to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) na  tlačovej konferencii. Navrhla tiež zníženie platu o 70 percent percent na rok dvom sudcom, ktorí rozhodovali o väzbe pre údajného bossa podsvetia Libora Jakšíka a bývalého policajta Martina Ráca. Obaja sa dostali na slobodu, nakoniec ich však súdy poslali do väzby pre obvinenia v iných prípadoch. O prípadnom potrestaní oboch sudcov však rozhodne až disciplinárny súd.

Minister financií Ivan Mikloš naopak zatiaľ tlačovú konferenciu k problémom na daňovej správe nezvolal.

Zsolt Simon o potravinách

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z Mosta-Híd krátko pred voľbami opäť otvoril svoju obľúbenú tému – čerstvé potraviny. Ministerstvo pripravilo vyhlášky, ktoré podľa neho majú za cieľ, aby sa zmrazené potraviny nemohli predávať ako čerstvé. Pekárne predávajúce rozmrazené či dopečené výrobky by sa už naďalej nemohli nazývať pekárňami. Z. Simon verí, že nové vyhlášky by mohli byť účinné od júna. Rozhodnutie parlamentu k tomu nie je potrebné. Viac sa dočítate tu.

Bezpečnosť potravín či výpady voči obchodným reťazcom sú tradičnou agendou Z. Simona. Venuje sa jej nielen pred voľbami, hoci napríklad v roku 2006 pred júnovým hlasovaním vynikli tlačové konferencie o nájdenom pokazenom mäse v hypermarketoch či supermarketoch a trestných oznámeniach.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto na titulke, Ilustračné foto - SITA / Mária Pietová, Foto - SITA / Diana Černáková