Ústavný súd tak ponechal v platnosti kontroverzný zákon, ktorým prvá vláda premiéra Roberta Fica v roku 2010 prakticky zrušila možnosť dvojakého občianstva pre obyvateľov krajiny. Na základe tejto normy doteraz stovky Slovákov prišli o slovenské občianstvo, pretože sa stali občanmi inej krajiny. Verdikt zverejnil ústavný súd.

Pre dvojaké občianstvu sa Slovensko dostalo do sporu s Maďarskom. Stalo sa tak potom, čo Budapešť umožnila svojim krajanom získať občianstvo aj bez toho, aby mali v krajine trvalý pobyt. Bratislava na to zareagovala posilnením zákona upravujúceho štátne občianstvo. Urobila tak v obave, že by príslušníci maďarskej menšiny, ktorí tvoria asi 8,5 percenta obyvateľov Slovenska, sa hromadne usilovali o získanie občianstva susednej krajiny.

Podľa skorších štatistík slovenského ministerstva vnútra prišli pre zákaz dvojakého občianstva o slovenské občianstvo stovky Slovákov; často sa tak stalo po tom, čo sa stali občanmi Česka.

Odborníci však upozornili, že len ťažko možno zistiť skutočný počet Slovákov, ktorí získali občianstvo inej krajiny. Slováci síce túto skutočnosť musia pod hrozbou pokuty oznámiť úradom. Ak tak však neurobia, má štát len obmedzené možnosti na odhalenie prípadov dvojakého občianstva.

Kontroverznú novelu zákona o štátnom občianstve posudzoval Ústavný súd tri roky. Vzhľadom na dĺžku konania čelil súd kritike predstaviteľov terajšej opozície, ktorej poslanci sa kvôli zákazu dvojakého občianstva obrátili na súd ešte na jeseň roku 2011. Svoj návrh zdôvodnili tým, že zákon je okrem iného v rozpore s ústavou, podľa ktorej nikomu nemožno odňať občianstvo proti jeho vôli.

Predstavitelia Ficovej vlády naopak tvrdili, že k strate slovenského občianstva dochádza na základe dobrovoľného rozhodnutia občana prijať občianstvo iného štátu.

Opozičný poslanec Gábor Gál, ktorý podnet na ústavný súd predkladal, v reakcii na verdikt ústavných sudcov podľa médií oznámil, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Slovensko síce už vlani oznámilo, že pripravilo zmeny zákona o štátnom občianstve, novela však doteraz schválená nebola. Slovenský návrh počíta s rozšírením možností pre dvojaké občianstvo u občanov, ktorí v ​​zahraničí bývajú dlhší čas a majú tam aj trvalý pobyt. V takom prípade by Slováci po získaní občianstva cudzieho štátu neprišli o to slovenské. V súčasnosti majú výnimku len tí, ktorí iné občianstvo nadobudnú narodením alebo manželstvom.

Pri schvaľovaní zákona, ktorým Slovensko prakticky zrušilo možnosť dvojakého občianstva, sa v roku 2010 koalícia vedená premiérom R. Ficom inšpirovala vtedajšou českou právnou úpravou. Česká Poslanecká snemovňa však vlani na jar schválila nový zákon o štátnom občianstve, ktorý okrem iného zaviedol možnosť dvojakého občianstva.