Nemecký Ústavný súd dnes zamietol návrh euroskeptikov, ktorí chceli zablokovať účasť krajiny na záchrane Grécka a ďalších krajín eurozóny. Zároveň ale vyhlásil, že parlament musí mať v budúcnosti väčšie slovo pri schvaľovaní finančnej pomoci iným štátom.
Podľa súdu musí vláda v Berlíne požiadať rozpočtový výbor parlamentu o súhlas s poskytnutím záchranného úveru inému štátu. To môže ešte spomaliť uvoľnenie pomoci a snahu Európy o zastavenie finančnej krízy eurozóny.
Podnet na Ústavný súd podali nemeckí euroskeptici, ktorí napadli účasť krajiny na záchrane zadlžených štátov s argumentom, že je v rozpore s nemeckými zákonmi aj pravidlami Európskej únie. Tie totiž zakazujú priamu finančnú pomoc.
Proces sa začal 5. júla. Euroskeptici žiadali súd, aby zastavil nemecké príspevky na pomoc zadlženým štátom eurozóny, pretože sú porušením práv nemeckých občanov zakotvených v ústave. Odôvodnili to tým, že peniaze na záchranu Grécka a ďalších krajín idú z ich daní, ktoré sú vlastne majetkom štátu, a teda občanov.
Súd ale dospel k záveru, že príspevok Nemecka do tzv. eurovalu je legálny, ale v budúcnosti ho bude musieť schváliť aj parlamentný výbor, ktorého súhlas však vláda nemá istý. Nemecko ako najväčšia ekonomika eurozóny musí totiž z peňazí daňových poplatníkov odvádzať najväčší príspevok na záchranu krachujúcich štátov menovej únie. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com