„Predseda Ústavného súdu vníma svoju zodpovednosť za podanie či nepodanie návrhu na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Ústavného súdu, a tým aj zodpovednosť za zachovanie dôvery k Ústavnému súdu a k postupu jeho predsedu v tejto veci,“ uviedol I. Fiačan v stanovisku.

Zároveň zdôraznil, že návrh na začatie disciplinárneho konania musí byť po skutkovej a právnej stránke riadne odôvodnený a podložený relevantnými dôkazmi, zvlášť ak ide o návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi ÚS.

„Predseda Ústavného súdu je zároveň vždy povinný vziať na zreteľ aj akékoľvek možné zásahy do činnosti Ústavného súdu a jeho sudcov a v tomto zmysle chrániť jeho nezávislosť a nestrannosť. Preveruje preto všetky zverejnené informácie tak, aby sa mohol zodpovedne rozhodnúť, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti dotknutému sudcovi. Medializované informácie je potrebné verifikovať a podložiť potrebnými dôkaznými prostriedkami,“ uviedol I. Fiačan.

Ako o tom informoval ďalej, žiadal príslušné orgány o zaslanie informácií, prípadne dôkazov týkajúcich sa už skôr zverejnených skutočností, a aj v súvislosti s novými zverejnenými informáciami požiada príslušné autority o súčinnosť. Zároveň v súlade so Spravovacím a rokovacím poriadkom ÚS požiada sudcu M. Mamojku o vyjadrenie sa k týmto novým informáciám.

Denník N s odvolaním sa na policajné odpočúvanie tento týždeň informoval o tom, že M. Mamojka si písal s Marianom Kočnerom v júni 2018, dva týždne pred jeho zadržaním políciou. Podnikateľ si so sudcom dohadoval termín stretnutia. Podľa reakcie M. Mamojku k stretnutiu nedošlo a v komunikácii zrejme išlo len o „nejakú obchodno-právnu radu“.

Preverovať, či existujú dôvody na jeho disciplinárne stíhanie, začal I. Fiačan po výpovedi bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. P. Tóth na súde v januári vyhlásil, že obžalovaný Marian Kočner v snahe dostať sa z väzby žiadal aj pomoc sudcu M. Mamojku.

P. Tóth mal ísť osobne za ním v lete 2018 a odniesť mu kópiu podania na ÚS SR. M. Mamojka to odmieta a tvrdí, že za ním nikto nebol a nikto ho neovplyvňoval. Argumentuje aj tým, že senát ÚS, ktorého bol členom, v septembri 2018 odmietol ako zjavne neopodstatnenú sťažnosť Mariana K. týkajúcu sa jeho väzby.