Ústavný súd SR (ÚS SR) by mal o návrhoch v konaní o súlade ustanovení paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku s ústavou a dohovorom o ochrane ľudských práv rozhodnúť tak, že im nevyhovie. Vo svojom stanovisku to uviedla Právnická fakulta Univerzity Komenského (PraF UK) v Bratislave. Chce ním prispieť k odbornej diskusii aj eliminácii politizácie problematiky. Zároveň sa dištancovala od akéhokoľvek jeho politického zneužívania.
Odborníci z právnickej fakulty hovoria o súlade s Ústavou SR aj Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. „Paragrafy 363 až 367 Trestného poriadku sledujú legitímny cieľ, ktorým je požiadavka zákonnosti rozhodnutí prokurátorov a policajtov a na ňu nadväzujúca požiadavka ústavnej konformity zásahov vytváraných týmito rozhodnutiami,“ píše sa v stanovisku s tým, že ide najmä o odstránenie z nezákonnosti vyplývajúcich zásahov do základných práv a slobôd.
Dostatočný systém garancií
Odborníci v stanovisku taktiež zdôraznili, že SR má dostatočný systém garancií, vytvárajúcich predpoklad, že nemôže dochádzať k systémovému zlyhávaniu pri aplikácii paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku. „Ide o záruky vyplývajúce zo spôsobu obsadenia funkcie alebo kreácie generálneho prokurátora SR, záruky vyplývajúce z politickej kontroly jeho činnosti, záruky vyplývajúce zo súdnej kontroly jeho činnosti, záruky vyplývajúce z práva odvolať ho a záruky vyplývajúce z možnosti vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť generálneho prokurátora SR,“ poukázali.
ÚS SR ešte vo februári prijal na ďalšie konanie návrh prezidentky na posúdenie ústavnosti sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov NR SR. Predseda ÚS SR Ivan Fiačan vyjadril presvedčenie, že o podaniach by mohlo byť rozhodnuté zrejme do letných prázdnin.