Skupina poslancov Národnej rady SR podá v stredu (10. októbra) podanie na Ústavný súd SR, v ktorom ho požiada, aby plošné monitorovanie obyvateľov republiky podľa zákona o elektronických komunikáciách vyhlásil za protiústavné. Informovala o tom neziskovka European Information Society Institute (EISi). Práve na jej podnet sa táto záležitosť dostáva na Ústavný súd.
EISi sa nepozdáva, že na základe zákona o elektronických komunikáciách sa uchovávajú informácie o každom telefonickom hovore, textovej správe, či e-maily, vrátane údajov o tom, kto, kedy, s kým telefonoval, kde sa vtedy nachádzal, komu a odkiaľ posielal e-mail či esemesku, a tiež aký telefón alebo službu pritom použil.
Údaje musia podľa zákona uchovávať telekomunikační operátori a internetoví provideri šesť mesiacov pri telefonovaní, respektíve 12 mesiacov pri online službách. Táto povinnosť (data retention) vyplýva z európskej smernice, ktorú jej kritici nazvali Veľký brat.
„Takéto sledovanie občanov zo strany štátu predstavuje citeľný zásah do súkromného života, keďže sa vykonáva bez ohľadu na bezúhonnosť alebo čestnosť obyvateľov,“ uvádza EISi v tlačovej správe. Z ukladaných informácií podľa neziskovky možno zistiť viac ako z obsahu komunikácie, ktorá je predmetom oveľa prísnejšie regulovaných odposluchov.
EISi sa so žiadosťou o preskúmanie zákona dvakrát obrátila na Generálnu prokuratúru - neúspešne. Vypracovala preto vzorové podanie na Ústavný súd a oslovila s ním poslancov všetkých politických subjektov. Najviac pochopenia našla u Martina Poliačika (SaS), ktorý o ňom postupne presvedčil ďalších poslancov.
Foto na titulke - Flickr.com