Ustanovenie demilitarizovanej zóny pri Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine nie je v súčasnosti reálne. Dnes to v rozhovore s talianskym denníkom La Repubblica povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Podľa neho možno však rokovať o vytvorení ochrannej zóny nad areálom elektrárne. Misia MAAE zostane podľa neho v elektrárni „až do mieru".
Možná „ochranná dohoda"
Demilitarizáciu jadrovej elektrárne a jej okolia požaduje Ukrajina a za toto opatrenie sa vyslovil aj generálny tajomník OSN António Guterres. Moskva to naopak odmieta.
„Demilitarizácia nie je reálna už z toho dôvodu, že sa elektráreň nenachádza v nejakej vnútroštátnej oblasti dobytej Rusmi, ale priamo na frontovej línii," povedal Grossi. Podľa neho je však reálne dosiahnuť „ochrannú dohodu", ktorá by sa vzťahovala len na areál zariadenia.
Podľa argentínskeho diplomata vznikol priestor, v rámci ktorého možno pracovať na tejto dohode. „Už som kontaktoval obe strany. Myslím, že sa stretneme, aby sme prebrali plán v priebehu desiatich dní či dvoch týždňov," dodal Grossi s tým, že zaznamenal „zaujímavú odozvu" z Ukrajiny i z Ruska.
Stála inšpekcia MAAE
Inšpektori MAAE prišli minulý týždeň na niekoľkodňovú misiu na Ukrajinu pre obavy o bezpečnosť najväčšej európskej jadrovej elektrárne. V jej areáli konštatovali prítomnosť ruských vojakov a vojenských vozidiel aj vojenského vybavenia. Podľa Grossiho najväčšie znepokojenie vyvolali stopy po bombardovaní skladov s vyhoretým jadrovým palivom. „Máme všetci veľké šťastie, pretože tie zásahy mohli rozptýliť do prostredia rádioaktívny materiál," uviedol šéf MAAE.
Grossi tiež odmietol názor, že misia MAAE dala zelenú ruskej okupácii elektrárne. Podľa neho sa naopak Moskva dostala do situácie, keď by vyhnanie medzinárodných inšpektorov musela svetu vysvetliť. V elektrárni zostali dvaja členovia MAAE, ktorí kontrolujú stav areálu. Podľa Grossiho by inšpektori medzinárodnej organizácie mali zostať na mieste „až do mieru".