Prebytočné úspory, ktoré si Američania odložili počas pandémie, sa minuli pred niekoľkými mesiacmi a ekonomika Spojených štátov to teraz pociťuje. Odložené peniaze, presnejšie dva bilióny dolárov, pomohli obyvateľstvu prežiť rast cien posledných rokov.

Ochota spotrebiteľov míňať napriek rastúcim cenám a vysokým úrokovým sadzbám bola základným pilierom americkej ekonomiky.

Úspory sú už vyčerpané, čo vedie k poklesu spotrebiteľskej kúpnej sily, ktorá sa šíri ekonomikou. Nesplácané dlhy rastú, informuje Bloomberg. Maloobchodné tržby v máji len mierne vzrástli po poklese v predchádzajúcom mesiaci.

„Prebytočná rezerva, na ktorú sa domácnosti mohli spoľahnúť v bezprostrednom období po pandémii, už nie je väčšinou dostupná,“ povedal hlavný americký ekonóm v Santander US Capital Markets Stephen Stanley. „Takže všetko teraz závisí od aktuálnych príjmov, ktoré priamo nadväzujú na funkčný trh práce“.

„Útlm spotreby je súčasťou plánu Fedu,“ povedala hlavná ekonómka neziskovej organizácie Conference Board Dana Petersonová. „Ale je ťažké to vyvažovať a sú obavy, že by spotrebiteľské výdavky mohli klesnúť až príliš“.

Dlhy amerických domácností dosiahli rekord, stále viac Američanov mešká aj s úhradou dlhov z kreditných kariet. Hlavný finančný riaditeľ maloobchodnej siete Walmart John David Rainey upozornil, že spotrebitelia míňajú viac z výplat na nevyhnutnosti a menej na všeobecný tovar.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americký ekonomický boom spôsobuje inde vo svete problémy