Študent medicíny na Univerzite Komenského v Bratislave Štefan Lukáč vo svojej diplomovej práci experimentom na potkanoch potvrdil, že epikatechín spomalil nárast krvného tlaku a rozvoj hypertenzie. Univerzita Komenského informovala o tom, že so svojou prácou získal 2. miesto na medzinárodnej študentskej vedeckej konferencii v Budapešti. Na diplomovke spolupracoval s Ústavom normálnej a patologickej fyziológie SAV.
Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete. Ročne na ne predčasne zomiera vyše 17 miliónov ľudí a predpoklad je, že do roku 2030 to bude 23 miliónov. Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, je najčastejším ochorením srdcovo-cievneho systému, ktorým podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí viac ako tretina dospelej populácie. Je aj jedným z hlavných rizikových faktorov ischemickej choroby srdca a cievnych mozgových príhod. Keďže ide o vážny zdravotný problém, vedci hľadajú spôsoby, ako nástup tejto choroby zastaviť alebo oddialiť.
Epikatechín potkanom znížil tlak
Štefan Lukáč sledoval účinok podávania epikatechínu na špeciálnom druhu potkanov, u ktorých sa približne od 5. týždňa života začína spontánne rozvíjať hypertenzia.
„Práve od 5. týždňa sa týmto potkanom podávala látka epikatechín rozpustená v pitnej vode. U potkanov sme následne sledovali krvný tlak a pulz a uskutočňovali analýzu tkanív, napríklad - či a ako ovplyvňuje epikatechín produkciu oxidu dusnatého a voľných kyslíkových radikálov v ľavej komore srdca a aorte. Ďalej sme sledovali funkčné charakteristiky rôznych ciev a iných parametrov,“ sprostredkovala univerzita vyjadrenie úspešného študenta.
Podávanie epikatechínu viedlo k tomu, že potkany, ktoré ho dostávali, mali nižší krvný tlak ako tie, ktoré ho nedostávali. „Epikatechín spomalil nárast krvného tlaku a rozvoj hypertenzie. Potvrdilo sa nám, že môže pomáhať pri prevencii chorobných zmien, ktoré v organizme vznikajú pri hypertenzii,“ vysvetľuje Štefan Lukáč.
Účinok epikatechínu podľa neho súvisel so zvýšením antioxidačnej schopnosti krvnej plazmy a zlepšením produkcie oxidu dusnatého, ktorý je veľmi dôležitý pri regulácii krvného tlaku a cievnych funkcií. Oxid dusnatý je kľúčovou látkou, ktorá rozširuje cievy a tým znižuje krvný tlak a zlepšuje prietok krvi tkanivami. „Predpokladáme, že práve oxid dusnatý je kľúčovou molekulou, ktorá zabezpečuje priaznivý účinok epikatechínu,“ dodáva študent.
Zázračné kakaové bôby
Najbohatším zdrojom epikatechínu sú kakaové bôby. Prospešnou v boji proti hypertenzii by preto mohla byť aj čokoláda s vysokým podielom kakaa. Epikatechín sa však nachádza napríklad aj v zelenom a čiernom čaji, červenom víne či v ovocí. „Výskum pomohol k lepšiemu poznaniu mechanizmov, ktorými môže epikatechín spomaľovať rozvoj hypertenzie, čo môže významne prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľstva a tým prispieť k zníženiu nákladov na liečbu hypertenzie a s ňou spojených ochorení,“ uzatvára medik.
Kakaové bôby, Mexiko Zdroj: Zuzana Devera
Angelika Púzserová z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV pred dvoma rokmi publikovala na odbornom portáli posterus.sk článok o účinkoch čokolády z kvalitných kakaových bôbov na krvný tlak. V článku vyvsetľuje, ako prišli vedci na priaznivé účinky epikatechínu na krvný tlak. Pomohlo im skúmanie života a stravovacích návykov Indiánov z kmeňa Kuna, ktorí žijú na úzkom pruhu karibského pobrežia a priľahlom súostroví San Blás v Paname.
Epidemiológovia zistili, že Indiáni z kmeňa Kuna žijúci v pôvodných oblastiach dnešných rezervácií, netrpia vysokým krvným tlakom ani ochoreniami srdcovo-cievneho systému, dokonca sa u nich krvný tlak nezvyšuje ani s narastajúcim vekom. Tým Indiánom, ktorí sa presťahovali z rezervácie do rozvinutejších mestských častí, však krvný tlak s vekom narastal a objavovali sa srdcovo-cievne ochorenia.
Tím vedcov z Harvardskej univerzity zistil, že Indiáni v rezervácii skonzumujú 10-krát väčšie množstvo nápojov z prírodného kakaa, 4-krát väčšie množstvo rýb a 2-krát väčšie množstvo ovocia ako v meste žijúci Indiáni. Mestskí inidáni zjedia oveľa menej kakaových produktov a ak už, tak komerčne dostupných produktov nízkej kvality s nízkym obsahom prírodných polyfenolických látok – flavanolov. Pôvodných Indiánov teda chráni pred civilizačnými chorobami pravidelná konzumácia kakaových bôbov.
Kakaové bôby Zdroj: Zuzana Devera
Nemeckí vedci sa teda snažili overiť účinok malého množstva tmavej čokolády na krvný tlak u ľudí s mierne zvýšeným krvným tlakom. Účastníci štúdie mali každý deň pred spaním zjesť malé množstvo bielej alebo tmavej čokolády. Štúdia mala podľa vedkyne SAV prekvapivý výsledok. Denná konzumácia malého množstva komerčne dostupnej tmavej čokolády (6,3 g) počas 18 týždňov dokázala znižiť krvný tlak, pričom tento príjem čokolády nemal škodlivý vplyv na hladiny cukru, lipidov, ani cholesterolu v krvi a nezvyšoval ani hmotnosť. U dobrovoľníkov, ktorí dostávali bielu čokoládu, nebol zistený ochranný účinok na krvný tlak.
V experimentoch vedci zo SAV pokračujú, aby zistili podrobnejšie mechanizmy účinku epikatechínu na ľudské telo. Jedným z potvrdení pozitívnych účinkov je aj vedecká práca Š. Lukáča, ktorá predpokladá, že práve oxid dusnatý, ktorého výrobu si telo po prijatí epikatechínu dokáže zlepšiť, je kľúčovou molekulou, ktorá zabezpečuje priaznivý účinok epikatechínu.
Horká čokoláda zlepší výkon bežca
Britskí vedci z Kingstonskej univerzity urobili ďalší zaujímavý experiment, ktorý potvrdil priaznivý účinok čokolády na športové výkony. Deväť cyklistov niekoľko týždňov testovali pri krátkej jazde na rotopede, rozdelili ich do dvoch skupín pričom polovicu času každá skupina jedla 40 gramov horkej čokolády denne a polovicu času jedli čokoládu bielu. Vedcov prekvapili výsledky pri spotrebe kyslíka.
Športovci, ktorí jedli horkú čokoládu, sa pri hospodárení s kyslíkom zlepšili o 21 percent oproti testovaniu pred jedením čokolády a o 11 percent v porovnaní s výkonom tých, ktorí jedli bielu čokoládu. Podľa autorov štúdie za to môže epikatechín. Horká čokoláda s aspoň 70-timi percentami kakaa , môže významne pomôcť výkonu bežca na približne 5-kilometrovej vzdialenosti, teda pri krátkom behu primeraným tempom.
Zdroj: SITA / AP
Vedci však varujú pred nadmerným jedením čokolády. Ide totiž o potravinu, ktorá má vysoký obsah kalórií. Opatrnosť je potrebná aj pri výbere vhodnej čokolády. Ak nenakupujeme v špecializovanej predajni, v supermarketoch by sme mali hľadať čokoládu s obsahom kakaa aspoň 70 percent.
Dôležitá je tiež kvalita kakaových bôbov, a teda krajina výroby. Medzi najväčších producentov kakaových bôbov patrí Pobrežie Slonoviny, Indonézia, Nigéria, Brazília, Kamerun či Ekvádor. Najkvalitnejšie kakaové bôby podľa odborníkov rastú v krajinách Strednej a Južnej Ameriky - ako napríklad Argentína, Brazília, Mexiko, Peru či Venezuela.