Výsledky nedeľňajších volieb v nemeckom Sasku a Durínsku robia vrásky na čele ekonómom, firmám i hospodárskym zväzom. Ohrozené by podľa nich mohli byť aj plánované polovodičové fabriky v Sasku.
Zisky krajnej pravice aj ľavice
V Durínsku vyhrala prvýkrát v povojnovej histórii strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú. V Sasku sa tesne umiestnila na druhom mieste. V oboch východonemeckých spolkových krajinách si dvojmiestne percentuálne zisky a tretie miesto pripísala aj nová krajne ľavicová formácia BSW. Tá kombinuje ľavicovú hospodársku politiku so skepsou k migrácii.
Okrem tunajších firiem by nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily trpeli aj štátne inštitúcie ako zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia, ktoré by v dôsledku toho museli ďalej obmedziť svoje služby. Oba štáty stratili od znovuzjednotenia v roku 1990 približne pätinu obyvateľov. Niektoré okresy pravdepodobne v budúcich rokoch prídu o ďalších 20 až 30 percent práceschopného obyvateľstva. „Už existujúci nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sa tak ešte viac prehĺbi,“ uviedla ekonómka Monika Schnitzerová. „Odmietanie kvalifikovanej imigrácie je v tejto chvíli zlým signálom, pretože odradí kvalifikovaných pracovníkov od toho, aby o týchto spolkových krajinách uvažovali ako o voľbe,“ dodala.
Vplyv na trh práce a ekonomiku
Pred programom AfD varoval aj predseda Nemeckého inštitútu pre hospodársky výskum (DIW) Marcel Fratzscher. Pripomenul, že sa strana zasadzuje najmä o protekcionizmus a izoláciu Európy, je za zníženie imigrácie kvalifikovanej pracovnej sily a menšiu otvorenosť a rozmanitosť. Je podľa neho veľmi pravdepodobné, že výsledky volieb povedú k odlevu firiem a kvalifikovanej pracovnej sily. „Najmä mladí, dobre kvalifikovaní a vysoko motivovaní občania opustia obe spolkové krajiny a odídu tam, kde zažijú väčšiu otvorenosť a uznanie,“ uviedol ekonóm. „To pravdepodobne povedie k nárastu konkurzov a odlevu firiem,“ myslí si.
Obavy vyjadril aj Inštitút nemeckého hospodárstva (IW), ktorý je blízky zamestnávateľom. „Pre ekonomiku to nemôže znamenať nič dobré, pretože potrebuje politickú predvídateľnosť, inštitucionálnu stabilitu a spoľahlivé rámcové podmienky,“ uviedol jeho riaditeľ Michael Hüther. Pripomenul, že výsledky volieb pravdepodobne ovplyvnia aj spolkovú úroveň nemeckej politiky, kde sa bude potrebné odhodlane postaviť výzvam. „Jedna vec je jasná: Ľuďom nezabráni viac sociálnej politiky voliť populistické strany,“ povedal Hüther. Podľa jeho názoru je skôr potrebné, aby štát viac investoval, ako aby posilňoval starostlivú úlohu.
Varovný signál
So znepokojením hľadia na výsledky krajinských volieb aj hospodárske zväzy. „Výsledky volieb v Sasku a Durínsku sú varovným signálom pre digitálnu ekonomiku,“ uviedol predseda digitálneho združenia Bitkom Ralf Wintergerst. „Nemecko musí zostať krajinou, ktorá sa zasadzuje o kozmopolitizmus a o inovácie.“ AfD ani BSW tieto hodnoty nepresadzujú, pripomenul. „Bez kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia nebudeme schopní prevádzkovať plánované polovodičové fabriky v Sasku," povedal Wintergerst. „Takí špičkoví odborníci si môžu slobodne vyberať, kde budú pracovať,“ dodal.