Z biomedicínskeho aj ekonomického hľadiska je úspech novej triedy liekov na chudnutie niečím úžasným, píše agentúra Bloomberg. Nielenže sú podľa nej dôkazom pozoruhodných vedeckých úspechov, ale aj obrovským prínosom pre národné ekonomiky. Wegovy a Ozempic od Novo Nordisku boli dobrou správou najmä pre tú dánsku. Práve miestny farmaceutický priemysel v roku 2023 ochránil krajinu pred recesiou.
Nová dynamika
Závislosť niektorých stredne veľkých ekonomík od jednej komodity, ktorá má často súvis s ropou či zemným plynom, nie je žiadnou novinkou. Po novom sa však môže stať čoraz bežnejším jav, keď bude národná ekonomika závislá od jednej spoločnosti, nie prírodného zdroja. To povedie k vzniku novej politicko-ekonomickej dynamiky.
Závislosť krajiny od jednej komodity môže mať vážne nevýhody. Po prvé, ich ceny sa často odvíjajú od situácie na svetových trhoch. Štát, ktorý ich produkuje, navyše plynúce príjmy nedokáže do veľkej miery ovplyvniť. Vie riadiť iba objemy produkcie a predaje. Závislosť od spoločnosti poskytujúcej konkrétnu službu funguje inak. Firmy priamo zodpovedajú za svoj osud a pravidelne rozhodujú o kvalite výrobku, marketingu a rozvoji nových oblastí podnikania.
Práve preto je obvykle jednoduchšie nacionalizovať produkciu komodít. Prírodné zdroje sú doslova súčasťou krajiny, a nejde o tak zložitú úlohu „vykopať niečo zo zeme“. Čilskú meď vlastní čilská vláda, podobne aj zdroje ropy a plynu na Blízkom východe majú pod palcom miestni lídri. Síce sa národné podniky pasujú s neefektívnou produkciou, z obchodného hľadiska bývajú úspešné.
Moc v ohrození
Vlády by zrejme neboli pri riadení biomedicínskej spoločnosti alebo firmy zameranej na umelú inteligenciu úspešné. Pre ekonomický rast malých a stredne veľkých krajín je tak súkromný sektor čoraz dôležitejší.
Hoci je pre krajinu lepšie mať len jednu veľkú, úspešnú spoločnosť, domáca ekonomika sa tým môže dostať do pomerne zraniteľnej pozície. Z politického hľadiska totiž bude mať takáto firma vplyv na rozhodnutia vlády.
V prípade Dánska je dôležité poznamenať, že Novo Nordisk disponuje veľkým filantropickým fondom, ktorý svojou výškou podľa odhadov presahuje sto miliárd dolárov. Šanca, že by firma časť peňazí zainvestovala do domácich iniciatív, môže ovplyvniť politické rozhodnutia a verejnú mienku.
Znamená vzostup dominantnej spoločnosti nevyhnutný pokles moci národného štátu? Podľa Bloombergu je ešte priskoro vyniesť v tejto súvislosti akýkoľvek verdikt. V minulosti sa svet obával, že globalizácia sťaží riadenie a regulovanie národných ekonomík. Nová realita je taká, že aj nadmerný úspech na domácom poli môže mať rovnaký efekt.