Spojené štáty zvažujú, že voči Číne zavedú balík sankcií. Chcú ju tým odradiť od napadnutia Taiwanu. Tchaj-pej v tejto súvislosti začal vyvíjať diplomatický tlak aj na EÚ, od ktorej žiada to isté. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia rozhovorov.
Podľa zdrojov sú snahy Washingtonu aj lobizmus Tchaj-peja iba v počiatkoch. Obe činnosti sú reakciou na obavy z čínskej invázie, ktoré vznikli dôsledkom napätých vojenských vzťahov v rámci Taiwanskej úžiny.
V oboch prípadoch je podstatou sankcií prijať opatrenia nad rámec tých, ktoré už Západ zaviedol. Ich cieľom by bolo obmedziť niektoré obchody a investície s Čínou, a to najmä v oblasti takých technológií, akými sú počítačové čipy či telekomunikačné zariadenia.
Čína je zložitejšia
Zdroje neposkytli žiadne podrobnosti o tom, aké konkrétne kroky sú predmetom zvažovania, no už len myšlienka uvalenia sankcií na druhú najväčšiu ekonomiku sveta a jedného z najväčších článkov svetového dodávateľského reťazca neznie veľmi uskutočniteľne.
„Vzhľadom na rozsiahle prepojenie Spojených štátov a ich spojencov s čínskou ekonomikou, je možné uvalenie sankcií na Čínu oveľa zložitejšou záležitosťou než boli sankcie voči Rusku,“ domnieva sa bývalá predstaviteľka amerického ministerstva obchodu Nazak Nikakhtarová.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ning Maová na správy o balíku sankcií v stredu reagovala varovaním.
„Chcem zdôrazniť, že žiadna krajina alebo osoba by nemala podceňovať silné odhodlanie a pevnú vôľu čínskej vlády a čínskeho ľudu, pokiaľ ide o obranu národnej zvrchovanosti, územnej celistvosti a realizáciu opätovného zjednocovania vlasti,“ povedala hovorkyňa.
Snahy USA
Biely dom sa teraz sústredí na to, aby si získal podporu ostatných krajín, pričom zabezpečuje koordináciu medzi Európu a Áziou tak, aby nevyprovokoval Peking.
Agentúre Reuters sa nepodarilo získať podrobnosti o sankciách, ktoré USA zvažujú. Niektorí analytici však tvrdia, že ich cieľom by mohla byť čínska armáda.
Biely dom sa k situácii odmietol vyjadriť.
Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že rokovalo o nedávnych vojenských hrách Číny a „veľkých výzvach“, ktoré táto krajina pre Taiwan, USA, Európu a iné podobne zmýšľajúce krajiny predstavuje. Odmietlo však v tejto súvislosti poskytnúť akékoľvek ďalšie informácie.
Nátlak Taiwanu
Taiwan už európskym politikom nadhodil tému sankcií po tom, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Nedávne vojenské cvičenia Číny však mali za následok zintenzívnenie taiwanských postojov. Agentúre Reuters to prezradilo šesť zdrojov, ktoré disponujú znalosťami o obsahu dialógov medzi Taiwanom a Európu.
Taiwan nemal žiadne konkrétne požiadavky. Žiadal iba o to, aby Európa naplánovala kroky, ktoré by mohla podniknúť v prípade, že by sa Čína rozhodla zaútočiť. Okrem toho ešte krajina požiadala Európu, aby Čínu v tichosti varovala, že takéto konanie by malo následky.
Predstavitelia EÚ sa zatiaľ vyhýbajú uvaleniu prísnych sankcií voči Číne pre problémy v oblasti ľudských práv. Krajina totiž hrá v ekonomike bloku oveľa väčšiu rolu než Rusko, vysvetľuje Reuters.
Európske sankcie by si vyžadovali súhlas všetkých 27 členských krajín, čo je často náročné. Stačí sa len pozrieť na ich pokus o izoláciu Ruska po spustení invázie na Ukrajinu. Aj v tejto oblasti sa zhoda rodila ťažko, keďže ruský plyn je pre Nemecko životne dôležitou surovinou, uzatvára Reuters.