V Spojených štátoch sa o polnoci (z utorka na stredu) SEČ uzavreli prvé volebné miestnosti, v ktorých americkí voliči v utorok odovzdávali hlasy v kľúčových voľbách do amerického Kongresu. Informovala o tom televízia CNN a ďalšie americké médiá.

Volebné miestnosti sa už uzavreli vo všetkých amerických štátoch s výnimkou Aljašky, kde sa hlasovanie skončí o 07.00 h SEČ. Stále pritom nie je jasné, kto bude ovládať Snemovňu reprezentantov a Senát Kongresu USA.

Podľa prognóz stanice CNN majú zatiaľ viac kresiel v Snemovni istých republikáni, a to 186. Stále sú však pomerne ďaleko od väčšiny, ktorá predstavuje minimálne 218 kongresmanov. Demokrati majú zatiaľ 162 kresiel.

V 100-člennom Senáte sú sily oboch strán aktuálne úplne vyrovnané v pomere 46:46, pričom na väčšinu je potrebných minimálne 51 kresiel. Žiadnej zo strán sa pritom zatiaľ nepodarilo získať senátorské kreslo, ktoré doposiaľ zastával druhý tábor.      

Viacero kľúčových senátnych súbojov, napríklad v štátoch Georgia a Pensylvánia, je pritom stále tak tesných, že zatiaľ nie je vôbec jasné kto z nich zvíťazí. Podľa správ amerických médií sa v kongresových voľbách zrejme nečrtá výrazné víťazstvo republikánov, v ktoré mnohí z nich dúfali

Indiana a Kentucky

Ako prvé sa o 18.00 h miestneho času (00.00 h SEČ) uzavreli hlasovacie miestnosti v niektorých častiach štátov Indiana a Kentucky, v ktorých voliči rozhodovali o tom, kto ich bude najbližšie dva roky zastupovať v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu.

Hlasovanie po celých Spojených štátoch zatiaľ prebieha bez väčších problémov, píše agentúra AP. Nie sú hlásené vážnejšie ani rozsiahlejšie komplikácie pri odovzdávaní hlasov, dlhé rady pred volebnými miestnosťami či zastrašovanie voličov. Pozorovatelia nezaznamenali nič, čo by sa vymykalo z bežného priebehu amerických volieb.

Stačí im jediné nové kreslo v Senáte

Po niekoľkých hodinách sčítavania hlasov po utorkových kongresových voľbách v USA to zatiaľ nevyzerá na jednoznačné víťazstvo ani jednej zo strán. Výrazne zatiaľ nedominujú mierne favorizovaní republikáni ani demokrati, ktorí v súčasnosti ovládajú Senát i Snemovňu reprezentantov amerického Kongresu, konštatuje v stredu agentúra DPA.

Republikánom stačí len jediné nové kreslo v Senáte a ďalších päť mandátov v Snemovni na to, aby pripravili demokratov o doterajšiu väčšinu, či sa im to však podarí je však zatiaľ nejasné.  

Florida zostáva červená, Maryland je modrý

Predovšetkým na Floride sa republikánom darilo - úradujúci guvernér Ron DeSantis tam bez problémov svoj post vo voľbách obhájil. V tomto americkom štáte uspel aj vplyvný republikánsky senátor Marco Rubio. Nedá sa však konštatovať, že by sa takýto jednoznačný trend v prospech republikánov dal vypozorovať aj v ďalších amerických štátoch.

Pri obsadzovaní kresiel v Senáte, o ktoré sa zvádzal boj v utorkových voľbách, zodpovedali prvé výsledky predvolebným prognózam. V štátoch Indiana, Kansas, Kentucky a Oklahoma sa presadili republikáni a naopak v Colorade, New Yorku a Illionise uspeli demokratickí kandidáti.

Pri voľbe guvernérov zaznamenali podľa očakávaní úspechy demokrati v štátoch Maryland a Massachusetts

Greg Abbott - možný kandidát na prezidenta

Víťazom volieb guvernéra v Texase sa stal republikán Greg Abbott, ktorý si tak zaistil už tretí mandát na čele tohto vzhľadom na veľkosť i počet obyvateľov druhého najväčšieho amerického štátu. Zhodli sa na tom viaceré popredné americké médiá.

Niektorí predstavitelia Republikánskej strany vnímajú Abbotta ako potenciálneho uchádzača o kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024. V tejto súvislosti sa ešte uvažuje aj o populárnom republikánskom guvernérovi Floridy Ronovi DeSantisovi, ktorý v utorkových voľbách taktiež obhájil svoj mandát.

Všeobecne sa však predpokladá, že sa o prezidentskú nomináciu republikánskej strany bude uchádzať bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý má veľkú podporu v radoch republikánskej voličskej základne.

Greg Abbott podľa prognóz amerických médií zvíťazil nad demokratickým vyzývateľom Betom O’Rourkom o vyše desať percent hlasov (55:43). V texaskom zákonodarnom zbore sa okrem toho bude môcť opierať o pevnú republikánsku väčšinu.  

Demokrati dúfali, že sa im podarí posilniť pozície v Texase vďaka podpore v rozrastajúcich sa mestských aglomeráciách. Abbottovo víťazstvo však podľa pozorovateľov potvrdilo, že Texas zostáva baštou republikánov, k čomu prispela podpora voličov hispánskeho pôvodu.

Republikán Abbott si svojím volebným víťazstvom posilnil svoju pozíciu ako potenciálny uchádzač o prezidentskú nomináciu pre voľby v roku 2024.

Prvá žena na poste newyorskej guvernérky

Demokrati obhájili posty guvernérov v dôležitých štátoch New York, Kalifornia a Pensylvánia. Vyplýva to z prognóz vplyvných amerických médií, informuje agentúra AFP.

V New Yorku si zaistila znovuzvolenie demokratická kandidátka, vôbec prvá žena na poste newyorskej guvernérky Kathy Hochulová. Podarilo sa jej poraziť silného republikánskeho vyzývateľa Leeho Zeldina, spojenca exprezidenta USA Donalda Trumpa.

Ďalší mandát si zaistil aj demokratický guvernér najľudnatejšieho štátu USA - Kalifornie - Gavin Newsom, ktorý porazil republikánskeho súpera Briana Dahleho s vysokým, vyše 20-percentným náskokom.

Veľkú radosť mali demokrati aj z víťazstva svojho kandidáta Josha Shapira v súboji o post guvernéra v Pensylvánii, patriacej medzi štáty, ktoré majú kľúčový význam pre víťazstvo vo voľbách do Kongresu. Shapiro s vyše desaťpercetným náskokom porazil príslušníka krajne pravicového krídla Republikánskej strany Douga Mastriana.

Oveľa väčšia pozornosť sa však sústreďuje na súboj o senátne kreslo za štát Pensylvánia, o ktoré zvádzajú veľmi tesný a stále nerozhodnutý súboj demokrat John Fetterman a republikán Mehmet Oz.

Voľby do amerického Kongresu

Obyvatelia USA hlasujú v dôležitých voľbách do amerického Kongresu, tzv. midterm elections, ktoré sa konajú približne v polovici funkčného obdobia demokratického prezidenta Joea Bidena. Opoziční republikáni chcú pripraviť demokratov o väčšinu v oboch komorách amerického Kongresu. Podľa prieskumov sa im to zrejme podarí minimálne v Snemovni reprezentantov.

V utorkových voľbách sa rozhodne všetkých kreslách v Snemovni reprezentantov a o viac než tretine Senátu. Voliči vyberajú aj guvernérov v desiatkach amerických štátov a rozhodujú o obsadení množstva ďalších úradov na štátnej i lokálnej úrovni.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching Jair Bolsonaro Naréndra Módí  Cyril Ramaphosa Vladimir Putin
Neprehliadnite

Washington dokáže svojou agendou osloviť len tradičných spojencov, BRICS rozširuje svoj vplyv