Spojené štáty zaviedli vo štvrtok sankcie na troch severokórejských predstaviteľov v súvislosti s raketovým programom KĽDR, informujú AFP a AP.

Zapojené do vývoja zbraní

Uvedené americké sankcie blokujú akýkoľvek majetok danej trojice členov ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce v USA.

Ministerstvo financií vo Washingtone tiež pohrozilo sankciami voči komukoľvek, kto bude vykonávať transakcie so sankcionovanou trojicou osôb.

Tie boli priamo zapojené do vývoja zbraní v rozpore s rezolúciami OSN. Najmenej od roku 2017 sa tieto osoby priamo zúčastnili na viacerých testoch rakiet.

Riziká pre celý svet

Severná Kórea odpálila tento rok viac rakiet ako kedykoľvek predtým - otestovala ich už viac než 60. Minulý týždeň otestovala odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely ICBM Hwasong-17 - najväčšej rakety v jej arzenáli.

Severokórejský líder Kim Čong-un po teste vyhlásil, že jeho krajina bude čeliť jadrovým hrozbám USA pomocou vlastných jadrových zbraní.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo vyhlásení v tejto súvislosti uviedol, že takéto testy ,,predstavujú vážne bezpečnostné riziká pre región a pre celý svet". Najnovšie sankcie podľa jeho slov podčiarkujú trvalé odhodlanie USA ,,podporovať zodpovednosť čo sa týka odozvy na tempo a rozsah testov balistických rakiet Pchjongjangu".

Preventívne jadrové útoky

Blinken podotkol, že USA prijali tieto sankcie v koordinácii so svojimi spojencami Južnou Kóreou a Japonskom. Pripomenul, že podobné kroky podnikla v apríli aj Európska únia.

Parlament Severnej Kórey v septembri schválil zákon, ktorý povoľuje preventívne jadrové útoky v širokej škále prípadov, a to vrátane situácií mimo vojny, keď napríklad krajina môže vnímať, že jej vedenie je v ohrození, pripomína AP.

Ďalšie dôležité správy

Kim a jeho dcéra
Neprehliadnite

Spojené štáty pripravujú nové sankcie voči Severnej Kórei. Chcú nimi bojovať proti jej hrozbám