Americké ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo, že sa mu podarilo získať späť väčšinu výkupného v digitálnej mene bitcoin, ktoré zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hekerom po nedávnom kybernetickom útoku. Ten krátkodobo vyradil z prevádzky najväčší americký ropovod. Bitcoiny získalo naspäť nové oddelenie vytvorené súčasnou administratívou prezidenta Joea Bidena. Oddelenie je zamerané výhradne na boj s útokmi využívajúcimi metódu ransomware, ktoré v poslednej dobe zasiahli mnoho kritických odvetví po celom svete.

Skupina kybernetických zločincov známa ako Darkside sa začiatkom mája nabúrala do počítačových systému firmy Colonial Pipeline zo štátu Georgia, ktorá obstaráva dodávky asi polovice všetkého benzínu na východné pobrežie USA.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Colonial Pipeline zaplatila hekerom takmer päť miliónov dolárov

Vedenie firmy potom oznámilo, že z preventívnych dôvodov odpojili celý počítačový systém a zastavilo prevádzku svojich ropovodov, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu. Spoločnosť následne oznámila, že hekerom zaplatila v bitcoinoch 4,4 milióna dolárov, čo vtedy predstavovalo 75 jednotiek tejto digitálnej meny.

Ministerstvo spravodlivosti v pondelok oznámilo, že sa mu podarilo vypátrať digitálnu peňaženku patriacu hekerskej skupine a získať z nej späť 63,7 bitcoinu. Vzhľadom na to, že cena digitálnej meny v posledných týždňoch významne poklesla, činí aktuálna hodnota spätne získaných prostriedkov asi 2,3 milióna dolárov.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Útok na Colonial Pipeline zrejme prišiel z Ruska, USA ale neobviňuje Moskvu, vyhlásil Biden

Pri útokoch metódou ransomware hekeri väčšinou nainštalujú do napadnutého počítača škodlivý softvér, ktorý zakóduje dáta na diskoch, čím ho vyradí z prevádzky. Na sprístupnenie stroja je potrebný špeciálny šifrovací kľúč, ktorý ponúkajú hekeri výmenou za zaslanie výkupného. Rozšifrovanie dát na disku bez kľúča je pritom v reálnych podmienkach v podstate nemožné.

Súkromné ​​spoločnosti výkupné hekerom často vyplácajú, pretože platbu výkupného považujú za menšiu škodu ako stratu dát a zrútenie svojich počítačových systémov. Úrady sa však firmy snažia od takého konania odradiť, pretože tým aktivitu hekerov podporujú.

Námestníčka ministra spravodlivosti Lisa Monacová vyhlásila, že v pondelok oznámená úspešná operácia amerických úradov ukazuje, že keď firmy útok včas nahlásia úradom, majú šancu, že získajú svoje peniaze späť.