Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav núdze. Podľa hovorkyne pobrežnej stráže, ktorú citoval denník USA Today, sa ropná škvrna rozpína ​​14 kilometrov pozdĺž pobrežia a stále sa pohybuje.

Záchranári začali rozmiestňovať vo vode norné steny, aby zabránili ďalšiemu šíreniu škvrny, a ropu zbierajú za pomoci hladinových zberačov. Ďalšie čaty, oblečené v bielych ochranných odevoch, čistia piesok a skaly. Zameriavajú sa predovšetkým na miesta, kde hniezdia vtáci.

Vyhlásenie núdzového stavu podľa J. Browna „umožní štátu mobilizovať všetky dostupné zdroje“.

Ropovod vedie pod zemou súbežne s pobrežnou diaľnicou. Nečakane praskol a ropa tiekla až do mora. Unikala niekoľko hodín. Podľa spoločnosti Plains All American Pipeline, ktorá poškodený ropovod prevádzkuje, mohlo vytiecť až 400-tisíc litrov ropy, čo je päťkrát viac oproti pôvodným predpokladom. Z tohto množstva sa k pobrežiu pri pláži Refugio State Beach dostalo približne 80-tisíc litrov. Ropovod je teraz uzavretý.

Ekologické organizácie už varovali pred možnými dlhodobými následkami tejto havárie. „Je dôležité si uvedomiť, že tento pruh kalifornského pobrežia je jedinečný. Je krásny a nepoškvrnený. Preto je (havária) viac ako nepríjemnosť, je to jednoducho katastrofa. Berieme to veľmi vážne,“ povedala televízii NBC Doreen Farrová z dozornej rady okresu Santa Barbara .

Na obľúbené pláže pri Sante Barbare sa pritom podľa agentúry AFP chystali tisíce ľudí., pretože Spojené štáty čaká predĺžený sviatočný víkend.

Santa Barbara bola aj dejiskom najhoršej ropnej havárie v dejinách USA. V roku 1969 uniklo po výbuchu vrtnej plošiny do oceánu niekoľko miliónov litrov ropy. Posledný incident je v Santa Barbare najhorší za posledných 20 rokov.