Demokrati majú teraz v Senáte väčšinu piatich kresiel, takže republikánom stačí pre ovládnutie hornej komory Kongresu získať len šesť nových miest. V dnešných voľbách má byť v Senáte rozdelených 36 zo 100 kresiel, v Snemovni reprezentantov je v hre všetkých 435 mandátov.
Ak konzervatívci Kongres ovládnu, nebude už B. Obama môcť bez ich súhlasu určovať, kto bude zastávať vysoké posty v administratíve. Za očakávaným zlým výsledkom demokratov z veľkej časti stojí nepopularita B. Obamu. „Je to referendum o prezidentovi,“ povedal republikánsky senátor a možný prezidentský kandidát pre voľby v roku 2016 Rand Paul televízii NBC.
Podľa spravodajského servera BBC News však demokrati vyhlasujú, že ich preverená schopnosť získať na poslednú chvíľu stúpencov by mohla predpokladaný výsledok zmeniť. „Vezmite každého, koho poznáte, a prinúťte ho, aby šiel voliť, nezostávajte doma a nenechajte ostatných, aby rozhodli o vašej budúcnosti,“ vyzýval v nedeľu B. Obama na predvolebnom mítingu.
Podľa BBC sa najdôležitejšie senátne volebné súboje odohrajú v Severnej Karolíne, Arkansase, Colorade, Georgii, Iowe a Kansase.
Okrem zástupcov Kongresu si Američania počas veľkého volebného utorka zvolia v 46 štátoch nové regionálne zákonodarné zbory, v 36 štátoch a troch teritóriách vyberú aj nových guvernérov, okrem iného aj v Kalifornii, na Floride a v New Yorku. V metropole Washingtone a ďalších 172 mestách sa volia aj noví starostovia.
Podľa organizácie Center for Responsive Politics sú tohtoročné kongresové voľby najdrahšie v dejinách USA. Z celkových 3,67 miliardy dolárov cez polovicu investovali do kampane sami kandidáti a strany. Zvyšok vynaložili súkromné osoby a organizácie na podporu svojich uchádzačov.
Posledné volebné miestnosti sa uzavrú v stredu o šiestej ráno stredoeurópskeho času, prvé odhady výsledkov sa čakajú už po druhej v noci z utorka na stredu.