Spojené štáty vlani prvýkrát od roku 2016 vytlačili Čínu z pozície najväčšieho obchodného partnera Nemecka.

Podľa nezverejneného prieskumu rozvojovej agentúry Germany Trade & Invest (GTAI) dosiahol celkový nemecký dovoz a vývoz z USA a do USA hodnotu 255 miliárd eur, čo bolo približne o osem miliárd eur viac v porovnaní s hodnotou vzájomného obchodu s Čínou.

Podľa predbežných údajov bolo v minulom roku tretím najväčším obchodným partnerom Nemecka Holandsko, za ktorým nasledujú Francúzsko a Poľsko. Obchod s Holandskom podporilo využívanie rotterdamského prístavu.

GTAI uviedla, že Nemecko by sa mohlo ocitnúť medzi dvoma stoličkami v prípade obchodného konfliktu a zvýšenia ciel, ktoré prisľúbil novozvolený prezident USA Donald Trump.

„Nie je jasné, do akej miery sa USA pod Trumpovým vedením zamerajú vo svojej obchodnej politike na Európsku úniu, a teda aj na Nemecko,“ uvádza sa v správe GTAI. Vyostrenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou by podľa agentúry mohlo spôsobiť, že Washington bude tlačiť na Nemecko, aby podporilo politiku USA.

Ešte v roku 2022 predstavovala hodnota obchodu medzi Nemeckom a Čínou takmer 300 miliárd eur. V súčasnosti je obzvlášť výrazný prepad vývozu do Číny, ktorý v minulom roku klesol približne o 6,4 percenta. Podľa GTAI je jedným z dôvodov pretrvávajúca slabosť čínskej ekonomiky, zatiaľ čo USA ťažili z investičných programov a silnej ekonomiky.

Nemecký zahraničný obchod ako celok v roku 2024 klesol, a to približne o dve percentá.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke montáž nového modelu Kia ProCeed na výrobnej linke spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom 15. novembra 2018. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Analýza: Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré môžu americké clá ohroziť najviac