A. Carter sa tak vyjadril po rokovaní s americkými veliteľmi a diplomatmi v Európe. Vyhlásil, že Pentagon sleduje situáciu na Ukrajine veľmi podrobne a robí si starosti o „budúci vývoj vecí“ po najhoršom vystupňovanie bojov za posledné mesiace.
Vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg obvinil Moskvu, že posiela nové vyspelé zbrane Ruskom podporovaným povstalcom na východnej Ukrajine, vrátane delostreleckých a protiraketových systémov.
A. Carter zvolal tri desiatky vysokých amerických činiteľov do nemeckého mesta Stuttgart na diskusiu o efektivite západných sankcií voči Rusku a tiež preto, aby upokojil znepokojených spojencov.
„Je zrejmé, že sankcie na ruskú ekonomiku pôsobia,“ povedal A. Carter novinárom v lietadle cestou späť do Washingtonu. „Nie je ale zrejmé, že by tieto ekonomické vplyvy odrádzali Putina od smerovania, ktoré bolo zaznamenané vlani na Kryme,“ dodal s poukázaním na anexiu tohto ukrajinského územia Moskvou.
„Musíme podniknúť ďalšie veci v reakcii na skutočnosť ... že Vladimir Putin podľa všetkého nemení postoj,“ dodal A. Carter, podľa ktorého táto reakcia musí byť politická i vojenská.
Podľa A. Cartera nebolo na strategickej schôdzke prijaté žiadne rozhodnutie, debatovalo sa však o mnohých akciách, ktoré by americká armáda mohla podniknúť, aby posilnila uplatňovanie existujúcej politiky. Jedným zo zvažovaných opatrení vraj je zvýšenie počtu vojenských cvičení USA a NATO. Ďalším opatrením by mali byť investície do vojenských zariadení v Európe.
Západní vodcovia sa v nedeľu a v pondelok zídu na summite skupiny veľkých svetových ekonomík (G7), z ktorého bol ruský prezident Vladimír Putin vylúčený a na ktorom sa bude preberať ruská agresia ako kľúčová téma.