Spojené štáty v stredu uvalili sankcie na jednotky bieloruskej polície a vysokopostaveného bezpečnostného predstaviteľa za ich násilné zásahy proti hromadným protestom po spochybňovanom znovuzvolení autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. .

„Stojíme pri odvážnych ľuďoch v Bielorusku a podporujeme ich právo na slobodné a spravodlivé voľby," povedal minister zahraničných vecí Mike Pompeo a odsúdil prebiehajúce „snahy podkopať bieloruskú demokraciu". Ministerstvo financií tiež uvalilo sankcie na tri bezpečnostné orgány zapojené do tvrdých zásahov vrátane špeciálneho policajného útvaru v Minsku.

KK18 Minsk - Na snímke žena zakrytá starou bieloruskou vlajkou počas opozičného zhromaždenia dôchodcov na protest proti výsledkom augustových prezidentských volieb v Minsku 16. novembra 2020. FOTO TASR/AP
A woman covers herself by an old Belarusian national flag attends a pensioners' opposition rally to protest the official presidential election results in Minsk, Belarus, Monday, Nov. 16, 2020. Crowds of retirees marched down the streets of the Belarusian capital on Monday, demanding the resigna
Neprehliadnite

Korčok považuje represie voči bieloruskej opozícii za prejav zastrašovania

Spojené štáty už predtým zaviedli sankcie proti volebným úradom obviňovaným zo zmanipulovania prezidentských volieb v auguste, v ktorých bol za oficiálneho víťaza vyhlásený Lukašenko. Ten potom začal šieste funkčné obdobie. Desaťtisíce ľudí vychádzajú do ulíc bieloruských miest už celé mesiace a sú presvedčení, že skutočnou víťazkou volieb je opozičná predstaviteľka Sviatlana Cichanovská. V uplynulých týždňoch sú však protesty menšie, pretože ľudia sa chcú vyhnúť zatknutiu.

USA uplatňujú sankcie proti Lukašenkovi, spojencovi ruského prezidenta Vladimira Putina, už od roku 2006, a to za predchádzajúce tvrdé zásahy po jeho spornom znovuzvolení do úradu. Európska únia uvalila nové sankcie proti Lukašenkovi a jeho synovi po najnovšom násilí voči demonštrantom, napríklad im zmrazila majetky a zakázala vydať im víza. Pompeo podnikol v januári zriedkavý krok a navštívil Bielorusko, v októbri sa zasa telefonicky rozprával s Lukašenkom, aby zabezpečil prepustenie zadržaného amerického občana.