Spojené štáty v piatok uvalili ďalšie sankcie pre obchádzanie cenového stropu na ruskú ropu.

Skupina G7, Európska únia a Austrália od vlaňajšieho decembra zaviedli maximálnu cenu 60 dolárov za barel ruskej ropy prepravovanej po mori. Západné firmy majú v rámci tohto opatrenia zakázané poskytovať služby umožňujúce predaj ruskej ropy za cenu presahujúcu strop. Cieľom opatrenia je obmedziť Moskve príjmy na financovanie vojny na Ukrajine, ale zároveň zabrániť výraznému výpadku v dodávkach ruskej ropy na svetový trh.

Nové sankcie sa týkajú dvoch spoločností zo Spojených arabských emirátov a jednej firmy z Libérie. Sankcie blokujú všetok majetok týchto podnikov v Spojených štátoch. Tankery týchto podnikov podľa amerického ministerstva financií prepravovali ruskú ropu Urals predávanú za viac ako 70 dolárov za barel. „Presadzovanie cenového stropu na ruskú ropu je pre Spojené štáty a ich partnerov najvyššou prioritou,“ uviedol námestník americkej ministerky financií Wally Adeyemo.

Vladimir Furgalskij z ruského ministerstva energetiky však minulý týždeň vyhlásil, že Rusku sa darí predávať takmer všetku svoju ropu výrazne nad cenovým stropom. Podľa údajov ruského ministerstva financií priemerná predajná cena kľúčovej ruskej ropy Urals v období od januára do novembra predstavovala 62,89 dolára za barel. Klesla tak zo 78,32 dolára za barel v rovnakom období minulého roka.

Ďalšie dôležité správy

PK 48 archív Emlichheim - Na archívnej snímke z 18. marca 2022 čerpadlá ťažia ropu na starom ropnom poli spoločnosti Wintershall DEA v nemeckom Emlichheime. Ceny ropy v závere tohto týždňa klesli o viac než 1 %, keď trhy reagovali na najnovšie informácie z Číny o opätovnom sprísnení protipandemických opatrení. Za celý týždeň však cena Brentu aj WTI zaznamenali rast, k čomu prispeli dobré hospodárske výsledky viacerých firiem, ako aj nečakane pozitívny vývoj niektorých veľkých ekonomík. FOTO TASR
Neprehliadnite

Ceny ropy v piatok ráno klesli v reakcii na dohodu OPEC+ o dobrovoľnom znížení ťažby