Americké námorné sily v oblasti Červeného mora v piatok zo vzduchu zaútočili na tri podzemné sklady zbraní na území Jemenu, ktoré kontrolujú šiitski povstalci Húsíovia. V rovnakej oblasti tiež zostrelili štyri bezpilotné lietadlá. S odvolaním sa na vyjadrenie americkej armády o tom informovala agentúra Reuters.
Regionálne veliteľstvo americkej armády (CENTCOM) na sieti X uviedlo, že terčom týchto „obranných“ úderov boli kapacity, ktoré povstalci využívajú na svoje hrozby a útoky proti vojenským a obchodným lodiam v regióne.
Šéf revolučného výboru povstalcov Muhammad Alí Húsí už predtým vyhlásil, že došlo k „bezohľadným“ americko-britským útokom na Jemen. Tlačová agentúra Saba, ktorú ovládajú Húsíovia, oznámila, že americké a britské lietadlá podnikli päť náletov na významné jemenské prístavné mesto Hudajdá.
CENTCOM tiež uviedlo, že v čase amerických úderov proti dronom Húsíovci vypálili štyri protilodné balistické strely smerom do Červeného mora, ktoré však nespôsobili žiadne obete ani škody. Údery na sklady potom podľa americkej armády boli „nevyhnutné na ochranu našich síl, zabezpečenie slobodnej plavby a zvýšenie bezpečnosti medzinárodných vôd pre americké, koaličné i obchodné plavidlá“.
Húsiovia, ktorí ovládajú veľkú časť západného Jemenu, útočia už od novembra na nákladné lode plávajúce v Červenom mori a Adenskom zálive. Tvrdia, že tým chcú vyjadriť solidaritu s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael vedie vojnu proti radikálnemu hnutiu Hamas v odvete za teroristický útok zo 7. októbra.
Útoky Húsíov významne narušili globálnu lodnú dopravu a donútili rad prepravných spoločností presmerovať svoje lode na dlhšiu a drahšiu trasu okolo južného cípu Afriky. Hoci povstalci tvrdia, že útočia len na lode spojené s Izraelom, Spojenými štátmi či Britániou, terčom ich rakiet a dronov sa mnohokrát stávajú aj plavidlá, ktoré nemajú s týmito krajinami žiadnu spojitosť. USA spolu Britániou na ich útoky opakovane reagujú silou, stále sa im však nedarí ich úplne zastaviť.