Spojené štáty tlačia na krajiny EÚ, aby urýchlili a zvýšili finančnú pomoc pre Ukrajinu. Medzinárodný menový fond (MMF) zatiaľ sám preskúmava nové možnosti posielania peňazí do Kyjeva, píše The Financial Times.
Tlak USA
Predstavitelia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena vyjadrili svoju frustráciu z pomalého tempa, ktorým Brusel do Kyjeva posiela európsku pomoc. Podľa štyroch zdrojov, ktorí sa k veci vyjadrili pod podmienkou zachovania anonymity, títo predstavitelia takisto vyzvali Brusel, aby zriadil „pravidelný mechanizmus“ finančnej podpory.
Washington je s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ v „pravidelnom kontakte“, pričom spolu diskutujú o potrebe „urýchleného dodania prisľúbenej ekonomickej pomoci na Ukrajinu“.
„Opakovane vyzývame všetkých partnerov Ukrajiny, aby urýchlene dodali prisľúbenú pomoc na Ukrajinu, aby zvýšili svoje záväzky a uprednostňovali pomoc vo forme grantov pred pôžičkami,“ povedal jeden zo zdrojov.
Spojené štáty chcú zvýšiť podporu ukrajinskej ekonomiky. Washington využil minulotýždňové Valné zhromaždenie OSN, aby rokoval s predstaviteľmi iných krajín, pričom vyzval európskych partnerov, aby vyriešili problémy, pre ktoré nedochádza k uvoľneniu peňažnej pomoci.
Reakcia Komisie
Washington už Kyjevu poskytol ekonomickú pomoc v hodnote 8,5 miliardy dolárov, pričom požiadal Kongres o dodatočných 4,5 miliardy dolárov vo forme grantov.
Brusel v máji Kyjevu prisľúbil deväť miliárd eur, no zatiaľ sa mu z nich podarilo vyplatiť iba jednu miliardu. Okrem toho súhlasil s tým, že tento mesiac uvoľní ďalších päť miliárd, ktorých prerozdelenie ho ešte len čaká. Brusel dúfa, že sa mu podarí uvoľniť zvyšné tri miliardy eur ešte do konca tohto roka.
Hovorca Komisie zdôraznil, že balík takejto bezprecedentnej úrovne si vyžaduje starostlivo premyslené rozpočtové riadenie, ktorého cieľom je zaistiť, že akékoľvek rozpočtové riziko je pokryté požadovaným rozpočtovým krytím. To logicky zaberie nejaký ten čas, obhajuje pomalé tempo EÚ hovorca.